Jak chronić dziecko przed smogiem?


Oto 10 punktów, które warto sobie przykleić do lodówki w okresie smogowym!


1. Dbaj o nawodnienie! Pamiętaj, że dziecko powinno jak najczęściej pić, dzięki temu  część zanieczyszczeń zatrzyma się na wilgotnych ściankach gardła i nie trafi do płuc.
 
2. Pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu domu! W sezonie grzewczym to szczególnie ważne, bo z reguły poziom wilgotności powietrza zaczyna przypominać pustynną, a to zwiększa ryzyko infekcji. 
 
3. Od najmłodszych lat ucz dziecko oddychać przez nos, który przecież naturalnie filtruje powietrze. Oddychanie przez usta nie dość, że ułatwia wnikanie smogu do płuc, to wysusza wargi i zwiększa ryzyko infekcji.  
 
4. Przed wyjściem do szkoły czy do przedszkola sprawdź jakość powietrza! Na stronach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska na bieżąco aktualizowane są informacje i publikowane ostrzeżenia, gdy stężenie zanieczyszczeń robi się groźne. 
 
5. Jeśli stężenie zanieczyszczeń powietrza jest wysokie, zostań z dzieckiem w domu. Wiemy, że to trudne, ale naprawdę lepiej podarować sobie spacer i pobawić się w domu klockami. Jeśli nie masz wyjścia, ogranicz to do minimum.
 
6. Wyjeżdżaj z miasta jak najczęściej, w góry, nad jezioro, nad morze... 
 
7. Godziny szczytu? Podziękuj za jazdę w takich warunkach. Naprawdę lepiej, żeby dziecko zostało chwilę dłużej w szkole czy przedszkolu, niż ciągać je po mieście gdy spaliny wiszą w powietrzu. Jeśli możesz, wybierz mniej ruchliwą trasę. WAŻNE: w samochodzie zamknij okna i wentylację ustaw na zamknięty obieg.
 
8. Jeśli decydujesz się na spacer, unikaj ruchliwych ulic. Poruszaj się z dzieckiem daleko od krawężnika, ponieważ właśnie tam wisi najwięcej zanieczyszczeń. 

9. Zamykaj okna, zwłaszcza jeśli wychodzą na ulicę. Wietrz bardzo wcześnie rano lub w nocy.
 
10. Może wyda ci się to dziwne, ale... pomyśl o diecie! Wybieraj produkty bogate w selen i witaminy A, C i E. To pomaga neutralizować nadmiar wolnych rodników, które są jednym ze skutków ubocznych oddychania zanieczyszczonym powietrzem. To one są współodpowiedzialne za rozwój astmy oskrzelowej i  POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.


 
 A co Twoje dziecko o wie o SMOGU?

Komentarze

Popularne posty