Sezon na alergię w pełni!


Jeśli jesteś alergikiem, nie trzeba Ci mówić, że sezon na alergię uznajemy za oficjalnie rozpoczęty, bo... sam już o tym doskonale wiesz. Kichanie, pieczenie oczu, swędzenie, bóle głowy. Znasz to od lat i nawet jeśli się leczysz, to i tak nie ominie Cię spora porcja atrakcji wynikających z pylenia roślin. Odkąd prowadzimy blog odetchnij.com regularnie o tej porze roku pojawiają się u nas wpisy dotyczące tego, jak sobie radzić z alergią i na ile jest to skuteczne. Jeśli czytasz nasze teksty, to nawet wiesz o tym, które rośliny są najczęstszym źródłem alergii, kiedy pylą, a także wiesz, co warto zrobić, żeby ograniczyć swoje objawy. 

Mamy dla Ciebie porcję pomysłów 


Zapewne wiesz, że dobrym rozwiązaniem są oczyszczacze powietrza. To nie jest żaden wymysł marketingowy, tylko realne rozwiązanie problemu, który z roku na rok staje się niestety dla nas coraz dotkliwszy. O smogu, zanieczyszczeniu powietrza itp. pisaliśmy już tyle, że chyba nie można więcej, a przecież to wcale nie smog jest typowym źródłem alergii, tylko pyłki. A one dostają się do mieszania tak samo jak smog. A w domu, jak to w domu – jest kurz, unoszą się różnego rodzaju inne zanieczyszczenia domowe i efektem jest często nasilenie objawów, bowiem alergia na roztocza kurzu domowego czy na VOC idzie w parze z alergią na pyłki. A badania wskazują (o czym też pisaliśmy), że w domu powietrze jest o wiele bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz... Oczyszczacze powietrza zaczynają być takim samym codziennym urządzeniem jak pralka czy zmywarka. 

Jednak alergie bywają uciążliwe (żeby nie użyć bardziej dosadnego)... I nawet gdy powietrze jest względnie oczyszczone, objawy mogą się utrzymywać, i tu na scenę wchodzą olejki aromaterapeutyczne (inaczej eteryczne, uwaga NIE ZAPACHOWE!). Jest kilka rodzajów olejków eterycznych, które pomagają w łagodzeniu objawów alergii: olejek miętowy, eukaliptusowy, rumiankowy, lawendowy i cytrynowy. Łagodzą bóle głowy, odtykają nos, relaksują. Jednak aby naprawdę dobrze je rozdystrybuować w powietrzu, nie wystarczy zwykły kominek, ponieważ ma on ograniczony zasięg. Polecamy dyfuzory olejków eterycznych, które są zaprojektowane tak, by zapewnić olejkom jak najszerszy zasięg, żeby zapach był wyczuwalny niemal z każdego kąta domu.

I ostatnia rzecz... Dotyczy to wszystkich mieszkań z problemem nadmiernej wilgoci, starych kamienic, mieszkań z ekspozycją na północ, a także mieszkań i domków tuż po remoncie. Chodzi oczywiście o osuszacz powietrza. Oczyszczacz niewiele pomoże na nadmierną wilgoć w powietrzu, bo nie usunie jej nadmiaru, jedynie może się przygrzać zasysając do wnętrza wraz z powietrzem zbyt dużo wody. A nadmierna wilgoć w powietrzu oznacza dodatkowe ryzyko namnożenia się zarodków pleśni, grzybów, wirusów i bakterii, lubujących się w wilgotnym i ciepłym (mamy ciepłą wiosnę!) środowisku.

W sumie kolejność powinna być więc nieco inna. Najpierw osuszmy pomieszczenie, następnie oczyśćmy powietrze, a na końcu skorzystajmy z uroku aromaterapii.

Ha, powiecie, pewnie, już lecimy wydawać kasę na wszystkie urządzenia AGD! Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że koszt tego typu „kombosu” nie jest zbyt niski, ale warto czasem poszukać ofert z rabatem, bo na zdrowiu i dobrym samopoczuciu nie warto oszczędzać (oczywiście we wszystkim znajdujmy umiar!). 

produkty airnaturel do walki z alergią

Z alergią nie ma żartów. Bowiem owo kichanie, pieczenie i swędzenie jest tylko zewnętrznym objawem tego, jak bardzo twój organizm jest obciążony...Idealnie byłoby wyjść na spacer, do lasu, to prawda! Często alergie są skutkiem zbyt częstego siedzenia w domu! Ale co zrobić, kiedy jest już „po ptakach” i każde wyjście wiąże się z ryzykiem opuchniętych oczu i kataru? 

Niemniej zachęcamy do spacerów. Poniżej poglądowy filmik...  
Komentarze

Popularne posty