Fakty i mity o nawilżaczach powietrza


Dziś zostaniemy jeszcze przez chwilę przy alergiach i wyjaśnimy kilka mitów na temat nawilżaczy powietrza. W Internecie można spotkań olbrzymią ilość niesprawdzonych i niczym nie potwierdzonych informacji, z reguły zamawianych przez producentów, którym zależy na tym, by sprzedać produkt.  Nie wspominając o powracającym szeroką falą trendzie wiary w przesądy, gdzie można spotkać perełki takie jak: "w ciąży nie przechodź przez kałużę, bo urodzi się dziecko z wodogłowiem". Często poddawany publicznej dyskusji temat nawilżania powietrza w mieszkaniu ma także swoje hity i kity. Rozwiejmy zatem kilka wątpliwości. 

nawilżacze powietrza fakty i mity
 

Dzięki nawilżaczom powietrza w pokoju powstają bakterie i grzyby

PRAWDA I MIT. To prawda, że zbyt wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów w otoczeniu. Zbyt intensywnie nawilżane pomieszczenia, dodatkowo nie wietrzone, bez prawidłowej cyrkulacji powietrza, staną się wylęgarnią zarazków. Prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu oscyluje między 40–60%. Odpowiednio dobrany do naszych potrzeb nawilżacz może jedynie pomóc w walce z suchym powietrzem w naszym otoczeniu. Standardem powoli staje się wbudowany higrostat, więc urządzenia te "wiedzą", kiedy się włączać, a kiedy poziom nawilżenia w pomieszczeniu jest optymalny (wtedy się oczywiście wyłączają).  


Wszystkie nawilżacze powietrza gwarantują odpowiednią wilgotność w mieszkaniu

MIT. Po pierwsze, nawilżacz nie gwarantuje odpowiedniej wilgotności W MIESZKANIU, tylko w POMIESZCZENIU. Po drugie, każdy producent informuje jaką powierzchnię maksymalną (a dokładniej ile metrów sześciennych jest w stanie "przerobić" w danej jednostce czasu) nawilża dany model. Po trzecie, tylko odpowiednio dobrany model nawilżacza gwarantuje odpowiednią wilgotność (, ewaporacyjny, z gorącą, z zimną parą etc.). Pamiętajmy, że nieodpowiednio dobrany nawilżacz może uczynić więcej szkody niż pożytku.


Nawilżacz może oczyszczać powietrze                                       

PRAWDA. Część nawilżaczy jest wyposażona są w funkcję zarówno nawilżania jak i oczyszczania powietrza. ALE uwaga. Pod warunkiem że te dwie funkcje można włączać osobno., Nawilżone powietrze jest przecież cięższe i przez to oczyszczacz nie wyłapie tylu zanieczyszczeń? Zatem owszem, korzystajmy z takich kombosów, ale najpierw oczyszczajmy, a potem nawilżajmy, bo inaczej jedna funkcja spowolni drugą.                   


Nawilżacze elektryczne są drogie                                                  

MIT. Owszem, jest to wydatek kilkuset złotych (choć są bardzo dobre nawilżacze w przedziale cenowym 150 – 200 zł), ale może on nam się zwrócić już po pierwszym miesiącu użytkowania. Jak? Odliczając suplementację witaminami, ewentualne leki na przeziębienia etc. A przy dodatkowym stosowaniu aromaterapii w nawilżaczu, możemy zmniejszyć wydatki choćby na środki przeciwbólowe :) Pamiętajmy by nawilżacz był dostosowany to powierzchni pomieszczenia! Cena również jest od tego zależna. Gdzie je kupić? Oczywiście najtaniej jest kupić w sklepie internetowym. Ale to już wszyscy wiedzą :)


Aromaterapia to ściema                                                                                                 

MIT. Aromaterapia jest często trywializowana, pod tą nazwą umieszcza się wszystkie przyjemne dla nas zapachy. Działanie terapeutyczne to nie tylko takie, które sprawia przyjemność. Nauka ta czerpie z tysięcy lat doświadczenia i nie rzadko przynosi ulgę naprawdę cierpiącym osobom. Nacieranie, wąchanie, wkraplanie, zakraplanie, rozpylanie, to tylko niektóre ze sposobów rozniecania zapachów odpowiednich na dane schorzenie czy poprawiających warunki naszego funkcjonowania. Co najważniejsze aromaterapia nie działa objawowo, traktuje ona człowieka holistycznie, stąd jej skuteczność. Popularności dodaje jej na pewno niski koszt.


Olejki zapachowe możemy stosować do każdego nawilżacza                 

MIT. Nie każdy nawilżacz nadaje się do stosowania aromaterapii. Nawilżacze elektryczne informacje na temat stosowania kropli mają umieszczone w informacjach od producenta. Przed zakupem jednak warto przeczytać informację na temat tego, jak faktycznie podczas użytkowania produkt współpracuje z olejkami. Warto zakupić produkt sprawdzony, jeśli zależy nam na tego typu zabiegach. W przypadku nawilżaczy ceramicznych, tradycyjnych aromaterapię można stosować w każdym z nawilżaczy.


Powietrze należy nawilżać tylko w okresie grzewczym                                   

MIT. Powietrze, którym oddychamy w naszym mieszkaniu w okresie jesienno-zimowym jest znacznie bardziej suche niż to podczas miesięcy cieplejszych. Mimo to warto dbać o poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu cały rok. Zwłaszcza biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, gdy okresy bardzo suche robią się coraz dłuższe. Latem częściej otwieramy okna, więc cyrkulacja w mieszkaniu jest znacznie lepsza niżeli w okresach, gdy ostatnią rzeczą jaką o jakiej marzymy jest spędzanie wieczorów przy otwartym oknie. Nie możemy jednak zapominać, że gdy używamy nawilżacza również powinniśmy wietrzyć mieszkanie, żeby zapobiec nap. zagrzybieniu. 


Gdy nawilżę powietrze w pokoju dziecka, przestanie ono kaszleć                            

PRAWDA i MIT. Przyniesiemy znaczną ulgę naszemu potomstwu, umieszczając w ich pokoju nawilżacz powietrza, niemniej żaden producent nie zagwarantuje nam, że dziecko przestanie kaszleć. Przyczyn zapalenia dolnych i górnych dróg oddechowych jest wiele, jednak utrzymując prawidłowy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu przynajmniej częściowo wyeliminujemy przyczynę.

Komentarze

Popularne posty