Jak działa osuszacz kondensacyjny?

właściwa wilgotność powietrza

Grzyb na ścianie? Rozmiękłe tynki? Zapach stęchlizny? Jeśli znasz ten problem, to znaczy, że masz w domu zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza, a to z kolei oznacza, ze jeśli szybko się nią nie zajmiesz, ona zajmie się tobą. Zresztą nie raz i nie dwa szeroko na temat negatywnych skutków zbyt wysokiej wilgotności powietrza pisaliśmy. W skrócie: zdrowe powietrze to zdrowie, radość i życie. Proste, prawda?

Tym razem przygotowaliśmy dla Was bardzo konkretny temat: osuszacze kondensacyjne, ponieważ jest to najpopularniejszy typ osuszaczy spotykany na rynku. 

Działanie domowego osuszacza kondensacyjnego

Kondensacja to inaczej nagromadzenie jednego czynnika w jednym miejscu. W przypadku osuszaczy kondensacyjnych chodzi oczywiście o kondensację pary wodnej. Wilgotne powietrze jest zasysane do wnętrza osuszacza, następnie trafia na filtr, na którym zostają drobinki zanieczyszczeń, a potem trafia do  parownika, gdzie następuje schłodzenie i skroplenie powietrza. Para skrapla się do zbiornika, a suche już powietrze jest ogrzewane i  wypychane na zewnątrz w temperaturze zbliżonej do tej, z jaką zostało „wessane”. No może dwa stopnie wyższej. 

Wydajność

Wydajność  osuszaczy kondensacyjnych zależy w dużej mierze od temperatury. Są trochę mniej uniwersalne od osuszaczy adsorpcyjnych, za to przy optymalnych warunkach bardzo szybko pozbywają się wilgotności. Idealne są dla nich wysokie temperatury, nawet 30 stopni, ale przy 20 też sobie dobrze radzą. Gorzej jeśli ta temperatura jest niska, zatem do piwniczki ani do zimnej komórki raczej się nie nadają (w przeciwieństwie do adsorpcyjnych). 

Jak długo trwa proces osuszania?

Zależy od poziomu wilgotności i wielkości pomieszczenia, a także od wybranego trybu pracy. Są osuszacze z wbudowanym trybem turbo, które osuszają ekspresowo, ale zjadają przy tym więcej energii. Są na rynku osuszacze z wydajnością rzędu od 5 do 20 litrów na dobę, warto dokładnie sprawdzić, czy model, który nas zainteresuje na pewno sprawdzi się w naszych domowych warunkach. 

Na co warto zwrócić uwagę?

Na wielkość zbiornika (im większy tym lepszy, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na zakup osuszacza bez automatycznego wyłącznika). Z doświadczenia polecamy jednak na zakup osuszaczy z automatycznym stopem, żeby nie trzeba było wiecznie kontrolować, czy zbiornik już zaczyna się wylewać, czy nie. 

Pomieszczenia

Nie wierzcie w mity o tym, że osuszacz postawiony w przedpokoju osuszy całe mieszkanie (chyba że jest ono niewielkie). Może i tak, ale będzie się to działo dłuuugo i mało efektywnie. Prawda jest taka, że  po pierwsze osuszacz musi mieć wydajność dopasowaną do pomieszczenia, w którym ma stać, a po drugie, najlepiej jeden osuszacz = jedno pomieszczenie, a nie kilka naraz. 


Ciekawe linki:


Komentarze

Popularne posty