Kiedy potrzebny jest osuszacz powietrza?


kiedy korzystać z osuszacza powietrza

Dopiero co tyle pisaliśmy o nawilżaniu i o negatywnych skutkach nadmiernie suchego powietrza, a tu nagle obrót o 180 stopni i piszemy o osuszaniu. Czy to nie aby jakaś pomyłka? Chwyt „marketingowy? Sposób na wyprzedanie urządzeń, które nam zalegają na magazynie? Żart oczywiście.

Być może to nie Ty jesteś adresatem dzisiejszego tekstu, ale za dużo wiedzy nigdy nikomu nie zaszkodziło...

Sezon grzewczy już się powoli kończy, a wraz z nim mija też ten sezonowy problem z wysuszeniem się powietrza na wiór. Poziom wilgotności powietrza w mieszkaniach wraca do swojej własnej normy. Tam, gdzie mamy do czynienia ze zdrowym budynkiem (z właściwą klimatyzacją, z poprawnymi materiałami budowlanymi, odpowiednio zamontowanymi oknami itp.) wilgotność będzie utrzymywał się w granicach tych 40-50% i to jest OK (ALE warto sprawdzić, czy tak jest w rzeczywistości za pomocą higrometru). Jednak są też budynki, gdzie nadmierny poziom wilgoci jest nieomal namacalnym problemem. Jeśli izolacja domu jest wykonana nieprawidłowo, nie ma wentylacji lub jest ona źle zrobiona (czyt. po prostu w domu się kisimy!), jeśli rynny są uszkodzone, gdzieś przecieka dach, to możemy z całą pewnością założyć, że mamy w domu nadmiernie wilgotne powietrze. 

Co gorsza, my sami oraz nasze działania jesteśmy niezłym źródłem wilgoci. Za każdym razem, gdy bierzemy kąpiel, prysznic, suszymy pranie, myjemy naczynia – do powietrza oddawane są kropelki wody zwiększające poziom wilgotności. A nasz organizm? Nasz organizm wydala z siebie do dwóch litrów wody dziennie!

A co za tym idzie? 


Po pierwsze tworzy się idealne środowisko dla pleśni, grzybów, wirusów bakterii. Chore ściany w domu to niezdrowa atmosfera, która drażni płuca, skórę i układ odpornościowy. Możesz zatem spodziewać się taki dolegliwości i objawów jak:
 • Problemy z oddychaniem,
 • Częstsze infekcje górnych dróg oddechowych
 • Bóle stawów i mięśni,
 • Zapalenia zatok
 • Przemęczenie organizmu
 • Alergie

Które pomieszczenia są najbardziej narażone na wilgoć?

 • kuchnie,
 • łazienki,
 • suszarnie (choć nazwa wskazywałaby na coś zgoła odwrotnego...)
 • piwnice,
 • okolice okien i drzwi wejściowych.

Jak się pozbyć wilgoci?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest oczywiście przeprowadzka do nowego, prawidłowo zbudowanego domu... No i redukcja użycia wody... Ale zdecydowanie bardziej realnym sposobem jest osuszacz powietrza prosty trik, który pozwolą na utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności powietrza.

1. Wyłącz ogrzewanie
2. Przewietrz mieszkanie (przeciąg) – na około 15 minut dziennie
3. Zamknij okna i znów włącz ogrzewanie.Więcej o osuszaczach powietrza przeczytasz tutaj:


Komentarze

Popularne posty