Jak działa osuszacz adsorpcyjny?

Nadmierna wilgotność, zupełnie tak samo jak zbyt niska, jest szkodliwa dla zdrowia. Optymalny poziom wilgoci w powietrzu wynosi mniej więcej od 45% do 60% i w takich warunkach ludzki organizm radzi sobie najlepiej. Podobnie zresztą jak meble i inne przedmioty użytku domowego, choć trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre rzeczy, takie jak książki czy sprzęt elektroniczny, często wymagają jeszcze suchszego środowiska. Z tym nie zawsze tak suche pomieszczenie idzie w parze ze zdrowiem, bowiem w nadmiernie wilgotnym środowisku łatwiej namnażają się bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie i inne mikroorganizmy, a nasz organizm znacznie szybciej zapada na wszelkiego rodzaju choroby i dolegliwości. 

działanie osuszacza adsorpcyjnego

Rodzajów osuszaczy jest na rynków kilka, jednak dzisiaj skupimy się przede wszystkim na osuszaczu adsorpcyjnym (uwaga, nie mylić z aBsorpcją, czyli pochłanianiem!). Czym jest aDsorpcja? To zjawisko gromadzenia się na powierzchni ciała stałego (tzw. adsorbentu) płynu (w tym przypadku wilgoci). Adsorbent nie wchłania wilgoci, lecz ją na sobie gromadzi, a ta następnie jest odprowadzana do zbiornika, odpływu itp. 

Co to jest desykant?

Adsorbentem jednak nie może być jakiekolwiek ciało stałe, ale takie, które charakteryzuje się właśnie zdolnością wiązania cząstek wilgoci na swojej powierzchni. Takie ciało stałe nosi nazwę desykantu. W osuszaczach stosuje się różnego rodzaju desykanty. Jednym z najczęściej spotykanych jest zeolit, który wraz z wilgocią pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, a w dodatku nie trzeba go wymieniać. Co więcej, ma właściwości bakteriobójcze i zwalcza patogeny i drobnoustroje. Zeoli jest stosowany m.in. w osuszaczach marki EcoAir, Meaco i i Air Naturel (Sekoa).  

Gdzie sprawdzi się osuszacz adsorpcyjny?

Osuszacz adsorpcyjny ma tę przewagę nad osuszaczami kondensacyjnymi, że radzi sobie niezależnie od temperatury otoczenia. Nieważne, czy postawimy go w zimnej piwnicy, w której temperatura powietrza oscyluje w granicach 10°C, czy też w ciepłym salonie. Będzie pracował z jednakową wydajnością, pod warunkiem, że temperatura nie spadnie poniżej zera. Osuszacz zatem to idealne rozwiązanie, gdy chcemy pozbyć się wilgoci z piwnicy narażonej na zagrzybienie, czy też nadmiaru wilgoci z salonu. 

Działanie osuszacza adsorpcyjnego

Jego działanie oparte jest na gromadzeniu wilgoci z powietrza na rotor z desykantem (zeolitem). Trwa to kilka minut, a następnie wilgoć za pomocą strumienia gorącego powietrza skierowanego na adsorbent skraplana jest albo do zbiornika, albo przez wąż odprowadzający do odpływu. Uwaga: wydmuchiwane powietrze w przypadku osuszaczy adsorpcyjnych jest o wiele cieplejsze niż w przypadku osuszaczy kondensacyjnych. 

Na co przede wszystkim zwracać uwagę przy zakupie?

  1. Wydajność (w litrach lub w godzinach). W przypadku małych pomieszczeń wystarczy około 5 litrów na dobę. W przypadku niewielkiego mieszkania, lepiej jest sięgnąć po taki, który ma 9 liytrów, a przy dużych – 15 litrów.
  2. Poziom hałasu – dla ludzkiego ucha idealna nie przekracza 60dB. Osuszacze są dość głośne, ale są takie (np. seria Simple od EcoAir), które nie przekraczają 42 dB.
  3. Pobór mocy, czyli ile energii zje ci osuszacz pracujący 24 godziny na dobę. Są modele, które zabierają aż 850 WAT! Ale też takie, które pozwalają na znacznie większą energooszczędność. Oczywiście zależy to też od tego, jaki poziom pracy osuszacza wybierzesz, bo przy najwyższych obrotach każdy okaże się dość drogi w eksploatacji. Przykładowo Meaco DD8L przy najniższym poziomie zabiera zaledwie 30 W, przy średnim 330 W, ale przy najwyższym już 650 W.  
  4. Zbiornik na wodę – im większy ty lepszy, choć jeśli zamierzasz korzystać z niego przed długi czas 0- wybierz taki z wężem odprowadzającym wodę (na skropliny). Wtedy nie będziesz się martwić o to, czy zbiornik przypadkiem się nie zapełnił. (np. Meaco DD8L).
  5. Zakres temperatur – w przypadku osuszacza adsorpcyjnego – nie ma znaczenia :)
Komentarze

Popularne posty