Ozon - kolejne zanieczyszczenie szkodliwe dla płucDzisiaj kilka słów o ozonie – naturalnym składniku atmosfery, który w jej górnych warstwach ma chronić nas przed promieniowaniem ultrafioletowym. To tak zwany „dobry” ozon. Jednak ozon występuje też w troposferze, jako zanieczyszczenie wtórne, pod wpływem światła słonecznego, które wchodzi w reakcję innych składników powietrza (azot, tlen, związki węgla). Z najwyższym stężeniem ozonu mamy do czynienia w lecie, najmniejszym w godzinach porannych, a największym w południe.  Powstaje też podczas wyładowań atmosferycznych (po burzy często można wyczuć w powietrzu bardzo charakterystyczny zapach). Emiterem ozony w pomieszczeniach są drukarki, kserokopiarki. Ozon troposferyczny uznawany jest za szkodliwy i zanieczyszczający powietrze. Niestety ma zły wpływ na organizm ludzki i jako taki jest nazywany „złym” ozonem. 

ozon troposferyczny najważniejsze informacje
Żródło:  http://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/344-ozon-dobry-i-zly

Ozon troposferyczny działa szkodliwie na górne drogi oddechowe, wywołując podrażnienie, kaszel, przyspieszenie i skrócenie oddechu, a także drażni śluzówki, zaostrza objawy astmy, powoduje bóle głowy, nudności, zmęczenie. 


Według WHO szkodliwe dla człowieka stężenie ozonu wynosi powyżej 30 ppb (60 µg/m3). Na negatywne działanie ozonu najbardziej narażeni są mieszkańcy miast (spaliny samochodowe), a przede wszystkim dzieci i niemowlęta, które mają mniejszą masę ciała i wdychają więcej powietrza niż osoby dorosłe. Wynika to też z faktu, że i znajdują się bliżej ziemi. Na szkodliwy ozon narażone są też osoby starsze zmagające się astmą i innymi dolegliwościami górnych dróg oddechowych.
Problem z ozonem w pomieszczeniach polega także na tym, że w wyniku styczności z lotnymi związkami organicznymi może doprowadzić do powstania innych związków organicznych, w tym nawet formaldehydu...
Domowe źródła „złego” ozonu – drukarki, ksera, miksery, suszarki do włosów, większość urządzeń gospodarstwa domowego, w tym całkiem spora ilość oczyszczaczy powietrza, ale nie wszystkie. Oto test oczyszczacza Winix Plasmawave, który pokazuje, nie ten rodzaj oczyszczacza powietrza nie generuje ozonu. 


Przydatne linki:

Komentarze

Popularne posty