Szkodliwa chemia: benzenPrzy okazji poprzednich tekstów o lotnych związkach organicznych nie napisaliśmy o tym, że, zarówno toluen, jak i ksylen to związki, które znajdują się w arsenale... klejarzy (ang. glue sniffers), czyli osób, które lubią odurzać się substancjami psychoaktywnymi, inhalując się nimi... Otóż, jak się okazuje, benzen do „kirania” też się nadaje, podobnie jak wszystkie węglowodory aromatyczne. „Nadaje się”, czyli z jego pomocą chwilowo osiąga się efekt odlotu, ale za tym odlotem kryje się całe mnóstwo skutków ubocznych. Benzen bowiem jest jednym z najbardziej trujących, najniebezpieczniejszych i najbardziej zdradliwych LZO, na jakie można się natknąć. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że przy wysokim stężeniu śmierć następuje niemal natychmiast, a bardzo niskie stężenie na początkowym etapie jest niemal nieodczuwalne...

benzen
Benzen to węglowodór aromatyczny o postaci bezbarwnej cieczy i przyjemnym zapachu, uzyskiwany jako produkt uboczny rafinacji katalitycznej, czasem  wytwarzany jest bezpośrednio z toluenu. Jest wykorzystywany w przemyśle jako surowiec wyjściowy lub rozpuszczalnik. Najwyższe zagrożenie zatruciem występuje w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, gumowym, farb, lakierów i tworzyw sztucznych. W Polsce ocenia się, że zawodowo narażonych na zbyt wysokie stężenie benzenu jest kilka tysięcy osób. 

Roczna światowa produkcja benzenu w 1997 r. wynosiła 15 mln ton. Głównym światowym producentem (i konsumentem) są Stany Zjednoczone i Azja. W Europie znaczącymi producentami benzenu są Wielka Brytania, Niemcy i Holandia. Zdaniem agencji Ceresana światowy rynek benzenu wzrośnie do 2021 roku o 7 mln ton. W Polsce benzen jest produkowany w przemyśle petrochemicznym i koksowniczym.

Największym problemem z benzenem jest, to stanowi składnik benzyny, występuje w spalinach samochodowych i w dymie papierosowym. W domu najczęściej można zetknąć się z nim w odświeżaczach powietrza. Przenika do wody pitnej i do żywności... Dlatego jego obecność w naszym codziennym życiu staje się raz większym problemem, bo łatwo wchłania się drogą oddechową. Ba, nie tylko łatwo, ale i szybko, a jego opary przenikają do krwi i tkanek tłuszczowych.
Jego negatywne działanie jest bardzo szerokie. Powoduje wymioty, mdłości, biegunki, jest też kancerogenny. 


Niskie stężenie: wpływa ujemnie na skład krwi i narządy krwiotwórcze; powoduje uszkodzenie szpiku kostnego. Działa powoli, systematycznie wyniszczając organizm, uszkadzając wątrobę, nerki, obniżając odporność, stopniowo pozbawiając sił. Niestety, na jego szkodliwe działanie są wrażliwe zwłaszcza kobiety i młodzież. 

Wysokie stężenie: działanie narkotyczne, przy ostrym zatruciu najpierw następuje faza „wyżu”, a następnie osłabienie, senność, zawroty głowy, duszność, wymioty, ból głowy, utrato przytomności, drgawki. Rozszerzone źrenice przestają reagować na światło. Temperatura ciała gwałtownie się obniża. 

Bardzo wysokie stężenie: natychmiastowa utrata świadomości i śmierć w ciągu kilku minut.

Przydatne linki:

http://archiwum.ciop.pl/11341.html
http://www.naukowiec.org/wiedza/chemia/benzen_1046.html
https://bezprawnik.pl/benzen-w-plocku/
https://oczymlekarze.pl/wymowne-grafiki/1937-bomba-chemiczna-w-twoim-domu


Komentarze

Popularne posty