Lotne związki organiczne, część 2. Toluen

toluen mapa jakości powietrza w EuropieDzisiaj garść informacji na temat drugiego związku ze „śmiertelnej trójcy”, czyli toluenu (in. metylobenzen, fenylometan).  

Definicja naukowa brzmi: organiczny związek chemiczny z grupy węglowodorów aromatycznych.

Wzór chemiczny to: C6H5CH3.

Jest to substancja wykorzystywana w produkcji farb, klejów do podłóg, występuje w lakierach do paznokci (tych tańszych), perfumach, lakierach do włosów, detergentach, w farmacji, a także w wielu innych dziedzinach przemysłu. A zatem jest też łatwo dostępny w domu.

Jak ją rozpoznać? Ma dość intensywny, według niektórych dość przyjemny zapach (co ciekawe, znajduje się w wykazie prekursorów środków odurzających).  

Jeśli go podpalić, pojawi się żółty, kopcący płomień – UWAGA! Jest wyjątkowo łatwopalny. 
Toluen wchłania się do organizmu bardzo łatwo: drogą oddechową, przez skórę, z przewodu pokarmowego. W każdym przypadku wywołuje różnego typu dolegliwości, w tym nawet poronienie (stwierdzono u kobiet narażonych zawodowo na tę substancję w stężeniu średnio 300 mg/m3).  

Krótkotrwałe narażenie na toluen wywołuje podrażnienie oczu i bóle i/lub zawroty głowy, senność, działa negatywnie na układ nerwowy (jest neurotoksyną). Długotrwałe natomiast może spowodować uszkodzenie płuc
Komentarze

Popularne posty