Czego jeszcze nie wiemy o smogu?

czego nie wiemy o smogu

Dzisiaj wracam na chwilę do tematu smogu. Wydawać by się mogło, że problem ten odmienialiśmy na naszym blogu przez wszystkie przypadki i że to temat całkowicie już wyczerpany.  Jednak z uwagi na fakt, iż problem zanieczyszczenia powietrza, przynajmniej w mediach społecznościowych i w szerszej debacie publicznej, jest stosunkowo świeży (czy pięć lat temu ktoś w okolicy biegał z maską na twarzy?), to pojawiają się coraz to nowe ujęcia tematu i nowe informacje.

Zwiedzając różne zakamarki Internetu, natrafiliśmy na bardzo ciekawy kanał na YouTube, który - jak się okazuje - już zyskał sporą popularność wśród wielu odbiorców. Prowadzący Naukowy Bełkot Dawid Myśliwiec kompetentnie opowiada o tym, czym smog jest, czym nie jest i jak to jest z tym zanieczyszczeniem w Polsce (i przykładowo w Pekinie), z punktu widzenia naukowego. Naszym zdaniem warto poświęcić tych 20 minut na posłuchanie tego, co ma do powiedzenia. Zwłaszcza że już teraz w wielu miastach Polski zaczyna robić się nieciekawie, choć sezon grzewczy wcale nie odpalił pełną parą (nadal mamy temperatury na plusie...).


Jest kiepsko, nowa ustawa smogowa jakoś niespecjalnie działa (ciekawy artykuł tutaj) , ludzie znów grzeją się czym popadnie, a problem jaki był, taki jest. Choć oczywiście pełny obraz będziemy mieli, gdy już sezon grzewczy się skończy, czyli za dobrych kilka miesięcy.

mapa zanieczyszczenia powietrza w Europie

Widzicie Polskę?  Północ wygląda nieźle, ale za to od połowy w dół coraz gorzej. A perspektywy wcale różowe nie są. Musimy pomagać sobie sami, korzystając z masek, oczyszczaczy powietrza, jak najczęściej jeżdżąc do lasu, w góry wszędzie tam, gdzie smog nie dociera... A najważniejsze, nie paląc w piecach tym, co podnosi poziom pyłu zawieszonego w powietrzu.

Wpadamy w ton pesymistyczny, więc może na sam koniec, żeby sobie tak sobie jeszcze gwóźdź do trumny przybić, polecamy jeszcze jeden film Naukowego Bełkotu. O efekcie cieplarnianym... To kwestia, która wzbudza sporo kontrowersji, wielu ją pomniejsza lub wręcz podważa. Niemniej to kwestia warta przemyślenia, zwłaszcza że jakby się nie patrzeć - dotyczy wszystkich. A zanieczyszczenie powietrza ma z tym wiele, wiele wspólnego. Komentarze

Popularne posty