Rodzaje certyfikatów i atestów


atesty i certyfikaty dla sprzętów

Gdy decydujemy się na zakup jakiegokolwiek sprzętu gospodarstwa domowego, zazwyczaj sprawdzamy jego cenę, opinię, specyfikację techniczną (ile zjada prądu, czym się charakteryzuje, jakie ma funkcje itp.). Określamy jakość w stosunku do ceny, a także na ile produkt spełnia nasze wymagania. Tymczasem każdy rodzaj urządzenia, zanim trafi do sklepu, musi przejść szereg różnego rodzaju testów, spośród których część jest absolutną normą i nawet o tym producent nie wspomina, część jest obowiązkowa i producent musi zamieścić informacje na ten temat na produkcie, a część jest niejako atrybutem dodatkowym, który po pierwsze ma za zadanie przyciągnąć klienta, a po drugie – ma zapewnić zgodność z międzynarodowymi normami, bezpieczeństwo i jakość. 
Istnieje wiele różnych certyfikatów i atestów, każdy oznacza coś innego, niemniej przy zakupie nawilżacza czy oczyszczacza, zawsze warto zerknąć, czy dany typ spełnia ważne dla nas wymagania. Zwłaszcza w przypadku alergików.

Oczywiście pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości odnośnie do „rzetelności” tych atestów i certyfikatów. Nie jest żadną tajemnicą, iż firmy za otrzymanie tego typ znaków jakości płacą, i to grube pieniądze. Jednak mimo to renomowane firmy zajmujące się certyfikacją i atestowaniem nie powierzają swoich znaków jakości byle komu i na pewno nie otrzyma go produkt, który nie spełni pożądanych norm. Dlatego mimo iż rzeczywiście za każdym znakiem stoi faktura, to jednak niesie ze sobą informację – tak, ktoś mnie sprawdził, zbadał i przykleił znaczek – jestem OK, możesz ze mnie korzystać.  

W niniejszym artykule najpierw wymienimy te certyfikaty, które powinni brać przy zakupie przede wszystkim alergicy i osoby o obniżonej odporności, a następnie pozostałe, które są istotnym atrybutem dla sprzętu gospodarstwa domowego (w tym nawilżaczy i oczyszczaczy!), bowiem oznaczają, bezpieczeństwo, jakość oraz zgodność z normami. 

BAF (The British Allergy Foundation)  

BAF The British Allergy Foundation

Brytyjski prestiżowy instytut badawczy i zarazem medyczna organizacja non-profit wspierająca i edukująca alergików (w tym osoby z nietolerancją pokarmową). Organizacja ta reprezentuje interesy alergików, przedstawiając ich poglądy oraz potrzeby, mając na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem, który dotyka setki milionów ludzi na świecie. Oczyszczacze powietrza z certyfikatem Seal of Approval są bezpieczne dla alergików, BAF potwierdza ich skuteczność w efektywnym oczyszczaniu powietrza z alergenów i roztoczy.

Certyfikat Stowarzyszenia Producentów Urządzeń Domowych (AHAM)   


Certyfikat Stowarzyszenia Producentów Urządzeń Domowych AHAM


Certyfikat od AHAM mogą uzyskać jedynie urządzenia, które pozytywnie przejdą testy potwierdzające ich skuteczność w usuwaniu substancji unoszących się w powietrzu, dymu papierosowego, pyłków i kurzu. Są trzy klasy oczyszczania AHAM (dym, pyłki, pył). Wydajność w danej klasie jest określana wskaźnikiem CADR, który wskazuje ilość przefiltrowanego powietrza dostarczanego przez oczyszczacz. Im większa wartość wskaźnika, tym szybszy proces oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.

Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii

Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii
Certyfikat ECARF jest przyznawany od 2006 roku. Otrzymują go firmy, których produkty i usługi są bezpieczne dla osób z alergią. Znak Jakości ECARF na produkcie oznacza, że jest on przyjazny dla alergików i dla osób z różnego rodzaju nietolerancjami.ECARF został opracowany zgodnie z kryteriami ustalonymi przez naukowców europejskich uczelni medycznych. Jest przyznawany bezpłatnie, pod warunkiem że dostawca lub producent jest w stanie dowieść wkład produktu w poprawę jakości życia alergików. Musi on także monitorować proces kontroli jakości produktu lub usługi. 

Certyfikat Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii (AAFA)


Certyfikat Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii AAFA

Certyfikat przyznawany jest wyłącznie urządzeniom, w których naukowo udowodniono usuwanie alergenów, przy jednoczesnym zatrzymaniu alergenów wewnątrz urządzenia. Otrzymanie tego Certyfikatu jest niezmiernie trudne, a sprzęt, który stara się o przyznanie mu Certyfikatu musi spełniać bardzo rygorystyczne warunki prozdrowotne. Atest PZHAtest PZH
NIZP-PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny) jest państwowym instytutem naukowo-badawczym zajmującym się higieną, epidemiologią oraz bezpieczeństwem żywności. Atest higieniczny PZH potwierdza, że produkt, podczas stosowania zgodnego z zaleceniami producenta, nie wpływa negatywnie na zdrowie i środowisko. 

Atest PTA

Atest PTA


PTA, czyli Polskie Towarzystwo Alergologiczne, zrzesza naukowców zajmujących się problemem alergii oraz wspiera badania i prace naukowe poświęcone temu zagadnieniu.  Produkty opatrzone znakiem rekomendacji Polskiego Towarzystwa Alergologiczne są przebadane pod kątem alergologicznym, są bezpieczne dla alergików i polecane przez specjalistów PTA.

Certyfikat Der Grüne Punkt
Certyfikat Der Grüne PunktZielony Punkt (Der Grüne Punkt) umieszczony na opakowaniu oznacza, że producent wsparł finansowo budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.


GS od TUV Rheinland
GS od TUV RheinlandTÜV Rheinland sprawdza czy produkt spełnia wymagania jakości i bezpieczeństwa określone przez niemieckie przepisy dotyczące bezpieczeństwa sprzętu i produktów (ProdSG). Oprócz tego, badanie zgodności ze specyfikacjami znaku GS obejmuje wiele norm europejskich dla poszczególnych produktów oraz analizę instrukcji obsługi pod kątem poprawności i kompletności. Producent może wprowadzić na rynek produkt, który nie zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu użytkownika poprzez jego zastosowanie bądź możliwe do przewidzenia niewłaściwe użytkowanie. TÜV Rheinland sprawdza, czy dany produkt spełnia wymogi określone w dyrektywie w sprawie prototypów, przeprowadza kontrole wyrobów podlegających europejskim regulacjom, takim jak np. wytyczne dotyczące niskiego napięcia.


Oczywiście istnieje wiele innych certyfikatów i atestów, niemniej powyższą są najczęściej spotykane na rynku polskim i poszukując oczyszczacza czy nawilżacza powietrza, warto zwrócić uwagę na taki, który posiada jeden lub więcej spośród wyżej wymienionych atestów. 

Spośród innych, można w sumie jeszcze wymienić:

Kemaoraz

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi 
(http://frk.pl/)

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
Helloquence

Komentarze

Popularne posty