Rodzaje grzejników elektrycznych

grzejniki elektryczne rodzaje

Grzejnik elektryczny, grzejnik olejowy, grzejnik konwektorowy - czym są i jak grzeją?

Od kilku tygodni temperatura spada na łeb na szyję, robi się deszczowo i nieprzyjemnie. Po powrocie do domu większość z nas myśli głównie o gorącej herbacie i ciepłym kocyku, jakby to już był grudzień... Ale do grudnia jeszcze daleko, a sezon grzewczy jeszcze się w pełni nie rozpoczął (w wielu blokach nadal nie włączono ogrzewania). Całe szczęście, że sposobów na dogrzanie się jest całkiem sporo. Można choćby zrobić sobie napój imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny, albo wyciągnąć z kredensu naleweczkę malinową z lata...

Ale tak na poważnie. Bardzo często przychodzi taki moment w roku, gdy może nie jest jeszcze całkowicie zimno, ale temperatury zaczynają oscylować w granicach dla wielu z nas mało komfortowych. Odczuwalne jest to zwłaszcza w łazienkach, gdy nagle na gwałt szukamy gdzieś po szafach małych termowentylatorów, żeby po wyjściu spod prysznica nie narazić się na nadmiar gęsiej skórki. Albo gdy mamy ochotę posiedzieć sobie pod oknem, a tu z tego okna nieprzyjemnie ciągnie i kocyk zwyczajnie wystarczy...

Grzejniki konwekcyjne 


Działanie grzejników konwekcyjnych (lub konwektorowych) oparte jest, jak sama nazwa wskazuje, na konwekcji, czyli ruchu powietrza związanym z różnicą temperatury. W efekcie ciepło migruje do góry, a zimne opada. Grzejniki niejako „zasysają” powietrze dołem, po czym ogrzewają je i wypychają przez otwory znajdujące się w górnej części urządzenia. Tak działają konwektory grawitacyjne. W wentylatorowych efekt ten wzmocniony jest poprzez nadmuch, dzięki któremu ciepło jest rozprowadzane po całym pomieszczeniu jeszcze szybciej.

Elementem grzejnym jest nagrzewnica (miedziana albo aluminiowa plus ożebrowanie, lamele), której temperatura po podłączeniu do prądu bardzo szybko rośnie, a po wyłączeniu bardzo szybko spada. Obudowa nie zatrzymuje ciepła (nie ma styku z nagrzewnicą), ale przyjmuje cieplne promieniowanie do maksymalnie 20%, a pozostałe 80% oddawane jest bezpośrednio do powietrza. Temperatura powierzchni obudowy nie osiąga zwykle więcej niż 50°C. Obudowa pełni rolę swego rodzaju komina, który wymusza przepływ powietrza od dołu, przez nagrzewnicę aż po otwory.

Wentylatorowe grzejniki konwekcyjne są wyposażone w dodatkowy wentylator, który nagrzane powietrze szybko rozprowadza po całym pokoju. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach jak łazienki czy pokoje dziecięce, ale są modele dostosowane do pracy na większych powierzchniach (np. seria Mill SG2000).

Ponieważ obudowa praktycznie nie zabiera ciepła, a wentylatory je rozpraszają, bardzo szybko następuje ogrzanie pomieszczenia. Dzięki efektowi stałego mieszania się powietrza zimnego z ciepłym eliminowany jest efekt gromadzącego się przy podłodze CO2, które w dużym natężeniu powoduje dyskomfort i źle wpływa na zdrowie. Poza tym wiele modeli grzejników konwekcyjnych jest wyposażone w trzystopniową regulację mocy, termostat, a także zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Grzejniki Olejowe


W przypadku grzejników olejowych źródłem ciepła jest olej znajdujący się we wnętrzu urządzenia. Mimo że tempo nagrzewania się oleju jest dość wolne, ich atutem jest to, że po wyłączeniu z prądu pozostaje ciepły jeszcze przez dłuższy czas, a zatem jest to sposób na oszczędzenie energii. Grzejniki olejowe najwięcej prądu zużywają właśnie w trakcie nagrzewania, gdy już staną się gorące, zużycie spada, bo termostat wyłącza zasilanie. Szukając grzejników olejowych warto zwrócić uwagę na ich kształt. Są modele, których obudowa ma kształt kolumnowy (wąska i wysoka) i wywietrznik w górnej części, co sprawia, że uzyskuje się w sposób naturalny efekt konwekcji: powietrze jest wypychane do góry i miesza się z zimnym (np. model Mill AB-H 1000DNGLASS). W przypadku tradycyjnych form grzejników olejowych (żebra) tak szybka dystrybucja nie jest możliwa.

Elementem grzejnym we wszystkich typach grzejników olejowych jest elektryczna grzałka, która podgrzewa olej. Następuje magazynowanie ciepła i nagrzewanie żeber. Proces ogrzewania trwa dość długo, ale po wyłączeniu zasilania urządzenie nadal oddaje ciepło nawet przez kilkadziesiąt minut. Poza tym większość grzejników elektrycznych (nie tylko olejowych) jest przenośna, czyli można je ustawić gdzie się chce, a niektóre mają nawet kółka. Poza tą są bardzo ciche – w zasadzie najcichsze z wszystkich rodzajów grzejników.

Wybierając dane urządzenie, sprawdźmy, do jakiej wielkości pomieszczeń jest przeznaczone. Grzejnik olejowy może mieć od około 700 W do 2000 W, a czasem nawet 2500 W. Informacja ta mówi, do jakiej wielkości pokoju dany model się nadaje. Warto jednak uwzględnić inne czynniki, takie jak dodatkowe źródła ciepła, czy ściana jest północna czy południowa, czy jest to pokój zewnętrzny czy też otoczony z dwóch lub trzech stron innymi pomieszczeniami. Generalnie jednak im mniejsza moc, tym mniejszy i mniej wymagający pokój można nim dogrzać. W związku z tym warto sprawdzić, czy model. Który nas interesuje, ma regulację mocy, jeśli tak, to znaczy, że jest bardziej uniwersalny i można go użyć zarówno w łazience, jak i w pokoju dziennym (przykładowo: 800/1200/2000W). Przy zakupie warto też zwrócić uwagę, czy grzejnik ma zabezpieczenie przed przechyleniem i wylaniem oleju na podłogę.

Termowentylatory 


Termowentylatory to niewielkie, przenośne grzejniczki, służące do szybkiego ogrzania pomieszczenia. Gdy temperatura dojdzie do odpowiedniego poziomu, wyłączają się. Bardzo dobrze sprawdzają się w domkach letniskowych, altankach, na wyjazdach itp., czyli wtedy, gdy doraźnie potrzebujemy się ogrzać. Można je zapakować do bagażu, a większość z nich ma wygodny uchwyt do przenoszenia.

Najczęstsze są wentylatory ze śmigłem (wiatraczkiem) – w wersjach stojących czy na biurko. Są też kolumnowe, które wyglądem przypominają głośniki. Moc nie przekracza raczej 2000 W (średnio 700-2000). Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy mają zabezpieczenia i certyfikaty bezpieczeństwa. Wiele też ma też bardzo przydatną opcję oscylacji*.

Po wpięciu termowentylatora do prądu zaczyna się nagrzewać mała spirala grzewcza lub ceramiczny element grzewczy**, ukryty pod obudową. Śmigło wypycha ogrzane powietrze na zewnątrz, szybko rozprowadzając ciepło po pomieszczeniu. Mechanizm prosty i skuteczny.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy urządzenie samo się wyłącza (po osiągnięciu ustawione temperatur, ile energii pobiera (dużo to 2000 W), a także na regulację poziomów mocy (im więcej, tym lepiej).

Warto też zwrócić uwagę na to, nowoczesne termowentylatory są bezpieczne. Mają czujnik przechyłu, dzięki czemu jeśli ktoś je przypadkiem kopnie, potknie się, natychmiast wyłącza się, a że po odcięciu prądu szybciutko staje się zimny, nie powoduje żadnego zagrożenia.

*Oscylacja - grzejnik obraca się raz w jedną, raz w drugą stronę. Przydatne, gdy chce się jeszcze szybciej ogrzać pomieszczenie i gdy jest więcej osób w pomieszczeniu.
**Ceramiczny element grzejny oznacza, że nie poparzysz się, bo temperatura powierzchni pozostanie niska, spala mniej kurzu niż spirala, czyli nie śmierdzi i nie produkuje się pył, harmonijnie ogrzewa pomieszczenie (np. grzejniki Mill).
Komentarze

Popularne posty