Czas na wiosenne porządki!wiosenne porządki
Na wiosnę czekamy zawsze z utęsknieniem. Po ponurej zimie odrobiona słońca, zieleni i koloru jest jak balsam dla oczu i duszy. Jednak wraz z wiosną w powietrzu zaczynają się pojawiać różni mali wrogowie, o których istnieniu zapominamy w czasie zimy, ponieważ albo śpią, albo nie mają specjalnej okazji, żeby rosnąć. Zwłaszcza jeśli zima jest sroga. Akurat ta nie była, jednak o kilku rzeczach musimy pamiętać, zanim zaczniemy rozkoszować się wiosną.Grzyby


Niestety, po zimie, gdy bardzo rzadko nasze okna są otwarte na oścież, a jakoś niewielu z nas śpieszy się, żeby używać oczyszczaczy powietrza, jakość powietrza w domu drastycznie spada. W ciągu tych kilku miesięcy, przy nieregularnym i niewystarczającym wietrzeniu, w powietrzu gromadzą się zanieczyszczenia, których źródłem jest... niemal wszystko. Począwszy od oparów chemicznych (nasza kochana chemia gospodarcza), przez zwierzaki, brud przyniesiony z zewnątrz, kurz, roztocza, wirusy i bakterie. Nachodzi wiosna, a my... z radośnie otwieramy okna i wietrzymy, wietrzymy, wietrzymy... Oczywiście, trzeba to koniecznie zrobić, ale zwróćmy uwagę na to, że gdy, jak mówi piosenka: „polami, po miedzach, po błocku skisłym w mgłę i wiatr nie za szybko, kroki drobiąc, idzie wiosna”... to wraz z nią budzą się do życia alergeny w postaci zarodków grzybów (a dokładnie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium i Alternaria), które chętnie zamieszkają naszych domach, wraz ze świeżym powietrzem. A pamiętajmy, że wywietrzyć idealnie dom po długiej zimie wcale nie jest, niestety, łatwo. Zatem do naszego swojskiego mikroklimatu dojdą dodatkowo grzyby. Oczywiście ich szczytowe stężenie przypada na lato, gdy jest parno i gorąco, jednak dla uczuleniowców nawet niewielka ich ilość może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. 

Klimatyzacja


Uruchomienie po długiej zimie klimatyzacji również sprzyja jeszcze większemu zanieczyszczeniu powietrza w domu (a jak już wielokrotnie pisaliśmy, powietrze w budynkach bywa pięć razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz!). W naszych klimatyzatorach i kanałach wentylacyjnych w zimie zamieszkały olbrzymie ilości różnych mikroorganizmów, o kurzu już nawet nie wspominając. Zatem jeśli uruchamiamy klimę, nie czyszcząc jej wcześniej, do naszego mieszkania wdmuchany dosłownie zostanie pułk zagrażających zdrowiu mikrocząsteczek. 

Chemia


Słońce sprzyja wiosennym porządkom. Mycie okien, podłóg, wyciąganie rzeczy z szafy, i tak dalej... Wszystko to powoduje paradoksalnie, że nasze powietrze zaczyna być pełne kurzu i oparów chemicznych (wszystkie spryskiwacze, płyny, preparaty itd). Oczywiście, później jest pięknie jak w bajce, ale tradycyjne środki czyszczące zawierają często trujące substancje (tzw VOC, volatile organic compounds), a kurz w trakcie sprzątania i tak gdzieś opada, nawet jeśli ze szmatą będziemy latać i go ciągle ścierać. Zawsze powróci.
Nie tylko kurz zresztą zaczyna się unosić w powietrzu – również pleśnie, grzyby, sierść naszych zwierzaków. Choć zimą, owszem, sprzątaliśmy, to większość z nas nie aż tak dokładnie, i całe to tałatajstwo zwyczajnie gdzieś się poupychało po kątach.

No i co w związku z tym?

Zapytacie się teraz: ale do czego w zasadzie zmierza ten tekst? Czy to znaczy, że należy w ogóle nie sprzątać, zamknąć okna i szczękać zębami ze strachu przed niebezpiecznym powietrzem? Nic z tych rzeczy. Po prostu takie rzeczy trzeba wiedzieć, by się przed nimi lepiej ustrzec. Wywietrzyć i wysprzątać mieszkanie trzeba, i to nie tylko dla przyzwoitości, ale też dla zdrowia. Ale na tyle na ile to możliwe warto zminimalizować ilość chemii gospodarczej na rzecz naturalnych środków, warto sprzątać kawałek po kawałku, a nie wszystkie pokoje na raz, żeby poziom kurzu nie sięgnął zenitu, no i oczywiście warto zacząć od wyczyszczenia klimatyzacji. 

Jeśli chodzi o zarodki grzybów (i nie tylko: o kurz, sierść itp. również), to mogłyby okazać się bardzo pomocne oczyszczacze powietrza, które wyłapują zanieczyszczenia nawet te wielkości 0,3 mikrona.

Warto rozpocząć wiosenne porządki, ale z głową.
Jennifer Burk

Komentarze

Popularne posty