Wszystko co chcesz wiedzieć o.... nawilżaczu ultradźwiękowym

właściwa wilgotność powietrza


Rozważając zakup nawilżacza z pewnością zauważysz, że w dużej części oferowane urządzenia to nawilżacze ultradźwiękowe. Co sprawia, że są tak popularne? Czy nawilżacze ultradźwiękowe są głośne? Czy przeszkadzają zwierzętom? Czy sprawdzą się w każdym pomieszczeniu? Poniżej kilka faktów z życia nawilżaczy ultradźwiękowych.Nawilżacze ultradźwiękowe są tanie

Tak, to się zgadza. Jest to najtańsza i najbardziej rozpowszechniona technologia nawilżaczy. Ich konstrukcja jest stosunkowo prosta, stąd też różnorodność form, kolorów, wielkości itd. Decydując się na zakup takiego nawilżacza warto pochylić się nad jakością produktu, aby służył nam jak najdłużej w dobrym stanie.


Nawilżacze ultradźwiękowe są tanie w eksploatacji

To także prawda. Praktycznie każdy może funkcjonować bez dodatkowych nakładów, np. bez filtra wody. Może to wprawdzie mieć pewne konsekwencje, ale o tym poniżej.

Nawilżacze ultradźwiękowe są wydajne

Tak. Pracują z taką samą wydajnością niezależnie od warunków otoczenia (w przeciwieństwie np. do ewaporacyjnych). Zdecydowanie polecane osobom, lubiącym "zimny chów". Jeśli ktoś lubi niższe temperatury, to właściwie wybór tu się kończy, jeśli chodzi o poszukiwanie nawilżacza.

Nawilżacze ultradźwiękowe są bezpieczne

Nawet bardzo. Wytwarzają zimną mgiełkę, a jeśli posiadają funkcję ciepłej mgiełki, to są to temperatury rzędu 30-40 stopni Celsjusza, więc nie można się nimi oparzyć. Jasne, że warto mieć na oku urządzenie, lub postawić je nieco wyżej, gdy w pomieszczeniu przebywają dzieci. Wrzucenie do nawilżacza kredki nie spowoduje żadnych przykrych konsekwencji dla pociechy, ale np. przy wrzuceniu metalowego przedmiotu sprawa nie jest już tak oczywista.

Nawilżacze ultradźwiękowe są ciche

Tak, z tym, że mamy pewne ale. Sama praca płytki ultradźwiękowej jest praktycznie niesłyszalna (polecamy np. ten model: Gota2, którego starszy brat pracuje u nas w sypialni już 3. rok) i nie będzie zakłócała naszego odpoczynku. Najgłośniejsze w pracy tych nawilżaczy jest przelewanie się wody ze zbiornika do podstawy. Przypomina to bulgotanie odwróconej butelki z wodą. Trwa to 2-3 sekundy, ale co wrażliwsi mogą nie akceptować tego dźwięku w pobliżu swojego łóżka podczas snu. Nam osobiście to nie przeszkadza.

Nawilżacze ultradźwiękowe mogą moczyć podłogę

I to może się zdarzyć :) Dlaczego? Jak zapobiec problemowi "mokrej podłogi"?
Nawilżacze ultradźwiękowe to takie "woły robocze". Pracują bez oglądania się na otoczenie. Zadasz im (o ile posiadają higrostat) wilgotność 60% i ustawisz na maksymalny wydmuch mgiełki, one będą pracowały ile fabryka dała i..... mgiełka opadnie na podłogę w postaci wody. Pomimo higrostatu.
Nie musi się tak dziać. Bardzo duże znaczenie ma tutaj cyrkulacja powietrza w miejscu postawienia nawilżacza. I możliwość odparowania wyrzuconej z nawilżacza mgiełki. Polecam ustawić nawilżacz na środkowych parametrach i obserwować go na początku przez kilka godzin stopniowo zwiększając ilość mgiełki ewentualnie podnosząc wilgotność. Gdy zauważymy, że dookoła nawilżacza robi się zbyt wilgotno - zmniejszmy nieco parametry i pozwólmy mu robić swoje.

Nawilżacze ultradźwiękowe przeszkadzają zwierzętom

Hmmmm..... takie opinie można znaleźć w Internecie. Nasze doświadczenia pokazują coś zupełnie innego. Nasz pies przez kilka ładnych lat miał kojec przy nawilżaczu ultradźwiękowy i kompletnie nic sobie z tego nie robił. Jedna z klientek, która miała hodowlę kotów rasowych, chciała tylko i wyłącznie nawilżacz ultradźwiękowy, bo taki jej się sprawdził. Jeden z klientów przetestował jedno z urządzeń na swoim kocie i.... wrócił po kolejny nawilżacz ultradźwiękowy. Decyzja oczywiście należy do Ciebie.

Nawilżacze ultradźwiękowe mogą wytwarzać biały nalot

Tak, o ile mamy twardą wodę. Kropelki wody w mgiełce są na tyle małe, że szybko odparowują nawilżając powietrze. Ale także są na tyle duże, że zabierają ze sobą składniki mineralne z wody. Trzeba mieć to na uwadze i aby wyeliminować ten efekt, warto wymieniać filtr antywapieny. Można także filtrować wodę dzbankami filtrującymi, można ją postawić aby nieco odstała lub przegotować aby ją zmiękczyć. Można także zaopatrzyć się w naturalny dodatek zmiękczający do wody, o taki: Kalkattack.

Pełną ofertę naszych nawilżaczy znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Jeśli nadal będziesz mieć wątpliwości co do wyboru nawilżacza ultradźwiękowego - zapraszamy do kontaktu, postaramy się doradzić :)

  Jose Murillo

Komentarze

  1. Mój pies niestety nie toleruje ultradźwięków dlatego też zdecydowałam się na nawilżacz ewaporacyjny i jestem bardzo zadowolona ;)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty