Fajerwerki - pomyśl wcześniej dwa razy


fajerwerki
Widok wspaniałych, kolorowych, rozbłyskujących na niebie świateł na pewno zapiera dech w piersiach. Niestety robi to dosłownie i w przenośni. Okazuje się, że popularne na całym świecie fajerwerki nie są specjalnie zdrowe dla atmosfery. Cieszą oko, ale przy okazji wyrządzają sporo szkód, zatem warto dwa razy przemyśleć, czy dobrym pomysłem jest sięgnięcie po tego typu atrakcje na zbliżający się Nowy Rok.  


Sztuczne ognie zawierają substancje palne i przeciwutleniacze (aluminium, fosfor, siarkę, węglowodory, chlorany i azotany baru i wiele innych szkodliwych substancji). Efekty barwne uzyskuje się poprzez dodanie antymonu (daje kolor biały), strontu (czerwony kolor) czy baru (zieleń). Generalnie wymienienie całej chemicznej zawartości fajerwerków to radość dla każdego chemika. Na nasze potrzeby - wystarczy. I tak jest to wystarczając dużo, żeby nawet przeciętnie orientujący się w chemii człowiek uznał je za podejrzane.

W wyniku spalania wszystkie te substancje łączą się szkodliwe, toksyczne związki i zdecydowanie wzrasta natężenie pyłów. Naukowcy odkryli zresztą, że taki pokaz fajerwerków powoduje obniżenie jakości powietrza na dłuższy czas. Przykładowo po brytyjskim święcie Guy Fawkes Night zakończonym kanonadą fajerwerków  zaobserwowano znacznie wyższy poziom cząstek dymu i sadzy oraz wysokie stężenie jonów metali takich jak magnez.  Obchody święta Diwali w Indiach, Sylewester 2004/2005 w niemieckiej Moguncji, Święto Latarni w Pekinie w 2006 roku - badania powietrza po pokazie fajerwerków w tych miejscach dały podobne wyniki. Zatem oczy się cieszą, płuca - nieco mniej.

Zresztą fajerwerki są zagrożeniem nie tylko dla płuc. Są niebezpieczne, gdyż łatwo o wypadek (znane są przypadki uszkodzeń ciała przy niewłaściwym postępowaniu), niszczą słuch i - o czym warto pamiętać - są źródłem olbrzymiego stresu dla zwierząt.


Zatem naprawdę warto policzyć bilans zysków i strat, nim zdecydujemy się na zakup fajerwerków czy pójdziemy na ich pokaz. 
wartość pyłu zawieszonego 
Wykres wykonany na podstawie ciągłych pomiarów prowadzonych w województwie warmińsko-mazurskim przez WIOŚ w Olsztynie, na przełomie roku 2011/2012.    (źródło: www.wios.olsztyn)

Warto wiedzieć: Dopuszczalna wartość dobowa pyłu zawieszonego PM10 wynosi 50 μg/m3.

Komentarze

Popularne posty