Grzejniki olejowe – ciepło na długo i jeszcze dłużej

grzejnik olejowyIdzie zima, więc część z Was zastanawia się pewnie nad sposobem na dogrzanie swojego domu. Bywa, że kaloryfery w domu nie działają wystarczająco, trzeba się też przygotować na awarie i na sytuacje kryzysowe. Często też jest tak, że niektóre pomieszczenia w domu są chłodniejsze niż inne, a z nich także w zimie korzystamy. 

Dzisiaj zatem parę słów o grzejnikach olejowych. 

Grzejnik olejowy Mill AB-H 2000DN
Grzejnik olejowy MillAB-H 2000DN (2000W)
Co w nich grzeje?


Źródłem ciepła w tego typu urządzeniach jest, jak sama nazwa wskazuje, olej znajdujący się we wnętrzu. Olej nagrzewa się dosyć wolno, na pewno wolniej niż w przypadku grzejników konwekcyjnych, ale różnica jest taka, że po wyłączeniu go z prądu pozostaje ciepły jeszcze przez dłuższy czas, a zatem jest to sposób na oszczędzenie energii. Grzejniki olejowe najwięcej prądu zużywają właśnie w trakcie nagrzewania, gdy już staną się gorące, zużycie spada, bo termostat wyłącza zasilanie. 

Jak działa grzejnik olejowy?


Najczęściej grzejniki olejowe mają obudowę w kształcie żeber, która wypełniona jest olejem. Jednak grzejniki olejowe nowej generacji ukrywają te żebra pod estetyczną obudową. Akurat w przypadku serii Mill, obudowa ta jest biała i tak skonstruowana, by wymuszać przepływ gorącego powietrza od dołu do góry. Ciepło oddawane przez olej jest wypychane w górę przez karbowane wywietrzniki i rozprzestrzeniane po pomieszczeniu. W przypadku tradycyjnych grzejników olejowych ciepło nie dociera tak szybko do każdej części pomieszczenia. Poza tym reszta jest niemal taka sama jak w przypadku tradycyjnych grzejników olejowych – elektryczna grzałka podgrzewa olej, który magazynuje ciepło i nagrzewa żeberka. Proces ogrzewania trwa dość długo, ale po wyłączeniu zasilania rządzenie nadal oddaje ciepło nawet przez kilkadziesiąt minut.
Grzejniki olejowe są przenośne, czyli można je ustawić gdzie się chce, ale to zaleta większości grzejników nieinstalowanych na stałe. Niektóre z nich mają nawet wygodne kółka, dzięki czemu nawet jeśli ich waga jest spora, to bez kłopotu można je „przeturlać” z jednego miejsca w drugie. Ponieważ wybór jest duży, warto jednak wybrać te lżejsze, aby były wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, bo przecież raczej nie kupujemy osobnych grzejników olejowych czy konwektorowych do każdego pomieszczenia. 

Zaletą grzejników olejowych z pewnością jest ich wybitnie cicha praca, one praktycznie nie wydają dźwięków.


Moc grzejnika elektrycznego olejowego


Inną kwestią jest moc grzejnika. Mówi się, że im większa powierzchnia wymiany ciepła, tym więcej ciepła daje, dlatego wybierając dane urządzenie, sprawdźmy, do jakiej wielkości pomieszczeń jest przeznaczony. Elektryczny grzejnik olejowy może mieć od około 700 W do 2000 W, a czasem nawet 2500 W. I ta informacja dużo nam mówi, do jakiej wielkości pokoju dany model się nadaje. Z tym że warto jeszcze wziąć pod uwagę takie czynniki jak dodatkowe źródła ciepła, czy ściana jest północna czy południowa, czy jest to pokój zewnętrzny czy też otoczony z dwóch lub trzech stron innymi pomieszczeniami. Generalnie jednak im mniejsza moc, tym mniejszy i mniej wymagający pokój można nim dogrzać. 


Wiele modeli ma regulację mocy, co sprawia,  że są bardziej uniwersalne niż te, które takiej regulacji nie mają. Najczęściej do wyboru są 3 stopnie zużywania mocy (przykładowo: 800/1200/2000W). 

Bezpieczeństwo grzejnika olejowego


Chcąc skorzystać z grzejnika olejowego w łazience, poczytajmy instrukcję i sprawdźmy, jak grzejnik zareaguje na wilgoć. A już na pewno, nawet gdy producent napisał, że można z niego korzystać w łazience, to ustawmy grzejnik co najmniej pół metra od wanny czy kabiny prysznicowej.

Komentarze

Popularne posty