Jak prawidłowo oddychać?

prawidłowe oddychanie


Nasz blog jest o powietrzu. Pisaliśmy już o wszystkich niemal aspektach związanych z tymi pojęciami, a o oddychaniu – jakby nie było ściśle związanym z powietrzem – jeszcze nie. A konkretniej o tym, jak zdrowo oddychać. Czym innym jest kwestia zanieczyszczenia powietrza i faktu, że jego obecność w płucach nie jest sprzyjająca dla zdrowia, a czym innym sam fakt oddychania. 

Założymy się, że większość z Was nie ma pojęcia, jak oddychać prawidłowo, co więcej – jak wpływać na zdrowie za pomocą samego oddechu. Zwłaszcza wtedy, gdy są ku temu odpowiednie warunki: w lesie, nad morzem, czy w górach. Zresztą nie tylko. Prawidłowe oddychanie powinno być naszym nawykiem, ale jak się okazuje, to wcale nie jest takie proste!

Co ciekawe, zdolność prawidłowego oddychania tracimy już w wieku 4 lat – pod tym względem mamy się czego uczyć od najmniejszych szkrabów, które oddychają pełną piersią i używają do tego przepony. Tymczasem długotrwałe niedotlenienie powoduje szereg niezbyt przyjemnych skutków: bóle głowy, uczucie permanentnego znużenia, rozdrażnienie, choroby układu oddechowego, krążenia, a także szybsze starzenie się. 

Nauczmy się więc oddychać od nowa!


Oczywiście nie jesteśmy specjalistami od technik oddychania, relaksacji, yogi itp. Nie na tym polega nasza rola. Posłużymy się tutaj filmikami instruktażowymi (z HelloZdrowie, Kierunek Zdrowie oraz Yoga by Candace), które naszym zdaniem lepiej zaprezentują problem, niż długi artykuł.

Techniki oddechowe na stres
Techniki oddechowe na poprawienie metabolizmu
Ogólne techniki oddychania

Oddychanie przeponą i odchudzanie  ... i przypominamy - samo oglądanie nie pomoże!Louis Blythe

Komentarze

Popularne posty