Co się czai w domowym powietrzu?

co kryje się w domowym powietrzu


Powietrze w domu bywa o wiele bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Fakt. Dymy, spaliny i toksyny fabryczne nie mają bezpośredniego dostępu do naszych płuc w domowych pieleszach, jednak sami generujemy sporą liczbę zagrożeń, a poza tym mikroorganizmy są tak maleńkie, że nie jest dla nich problemem przeniknąć nawet do najbardziej izolowanego pomieszczenia.

Jakich mamy najczęstszych wrogów w domu i co z tym zrobić?


Roztocza

Roztocza, jak i produkowane przez te mikroskopijne pajęczaki odchody, są przyczyną powstawania wielu groźnych dla zdrowia, a nawet życia, uczuleń oraz alergii.

Ozon (O3)

Ozon to bardzo toksyczny gaz, który może niszczyć tkankę płucną i powodować podrażnienie gardła. Cząsteczki ozonu obecne w naszym otoczeniu są jedną z najgroźniejszych przyczyn rozwoju astmy.

Pyłki roślin

Niezwykle częsta przyczyna alergii. Sezonowo pylące rośliny (trawy, drzewa, kwiaty itp.) są przyczyną nieprzyjemnych objawów u co trzeciego Polaka. 

Wirusy, bakterie i kiełki

Przyczyna nie tylko groźnych chorób czy dolegliwości, ale też powód szybszego rozkładania się pożywienia.

Sierść zwierząt domowych

Sierść i naskórek zwierząt domowych to ważna grupa alergenów całorocznych. Alergeny zwierzęce znajdują się przede wszystkim w kurzu domowym z podłóg, wykładzin czy materaców. Ciężko się ich pozbyć.

Zarodniki pleśni i grzybów

Komórki grzybów i pleśni rozwijają się w miejscach narażonych na wilgoć i chłód, w kątach pokojów, za szafami, w okolicach framug okiennych. Są przyczyną powstawania groźnych alergii oraz chorób.

Zapachy organiczne

Sam zapach nie jest szkodliwy dla organizmu, ale skutecznie psuje samopoczucie i humor. Nieprzyjemne zapachy świadczą o zanieczyszczeniu powietrza, zatem jeśli wchodzisz do domu i brzydko pachnie, koniecznie poszukaj przyczyny!

Co z tym zrobić?


Podstawowym sposobem na zminimalizowanie tych „domowych wrogów” jest higiena, czyli po prostu... sprzątanie. Gruntowne, łącznie z zaglądaniem w rzadko wizytowane miejsca. Po drugie, minimalna liczba sprzętów gromadzących brud i kurz. Po trzecie, częste wietrzenie mieszkania. I tak się przed powietrzem z zewnątrz nie uchronić, a skoro i tak jest czystsze niż to domowe, to trzeba zadbać o wymianę powietrza. No i oczywiście korzystaj z oczyszczaczy powietrza, które są skutecznym, wydajnym i prostym sposobem na czyste, świeże i pachnące powietrze!

Oczyszczacz powietrza Airvax NIDO

Ewa Stepkowska

Komentarze

Popularne posty