Jak ochłodzić mieszkanie w upały?

ochładzanie mieszkania w trakcie upałów


Polakowi nigdy nie dogodzisz. Jesteśmy narodem narzekającym, taki nasz urok. Oczywiście nie wszyscy, ale w przypadku pogody – zdecydowana większość. Gdy jest zimno, marudzimy, że „ciągle zimno”, jak pada deszcz, marudzimy, że pada, a jak skwar leje się z nieba, marudzimy, że nie da się wytrzymać. Ponieważ fala upałów w tym roku okazuje się delikatnie rzecz biorąc... nadmierna – zamiast marudzenia proponujemy konstruktywne pomysły na to, jak ochłodzić mieszkanie, gdy jest gorąco jak w piekarniku.
 

Klasyka, czyli wietrzenie mieszkania


Otwórz okna. To proste. Ale: otwórz je na noc, ew. o świcie, a zamknij przed falą upałów. "O świcie" to rozwiązanie dla porannych ptaszków, którzy potrafią zmusić się do tego, by zwlec się koło – idealnie – 5.00 rano z łóżka i otworzyć okna na oścież. I zamknąć je przed wyjściem do pracy, na pewno przed 9.00 rano, choć zważywszy na fakt, że np. dzisiaj już o 8 rano już było potwornie gorąco, może warto zrobić to wcześniej.


Klasyka numer dwa – zacienienie domu


Po zamknięciu okien – zasłoń je roletami. Jeśli masz zewnętrzne antywłamaniowe – idealnie. One naprawdę izolują nie tylko włamywaczy. Jak nie – to zasłoń okna czym tam masz –  zasłonami, firankami, zwykłymi roletami, a dla tych, co nie korzystają z takich rozwiązań – zostają prześcieradła. Co ciekawe – kiedyś moczyło się prześcieradła i je rozwieszało po całym domu, żeby zmniejszyć temperaturę i zwiększyć wilgotność, ale to mało efektywny sposób. Są też specjalne folie przeciwsłoneczne na okna, odbijają promienie słoneczne  i potrafią obniżyć temperaturę do kilku stopni. Są niestety dosyć drogie.


Nawilżanie


Lepszy od mokrych prześcieradeł jest nawilżacz, który nie wyschnie – w przeciwieństwie do prześcieradeł. Co najwyżej skończy mu się woda, ale wtedy – poinformuje Cię o tym (światełkiem albo dźwiękiem). Nawilżacz ma jeszcze jedną zaletę – jeśli wrzucisz do niego kostki lodu, nie dość, że nawilży, to jeszcze ochłodzi. 

Ultradźwiękowy nawilżacz Air Naturel - GOTA


Sen przy otwartym oknie


Okna warto otworzyć wieczorem. W zasadzie to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spać całą noc przy oknach otwartych, wtedy znika problem wstawania o świcie. Ale nie każdy to lubi.


Oszczędne z pożytecznym


Wszystkie urządzenia na prąd emitują ciepło. Niby malutko, ale jeśli policzymy, ile sprzętów chodzi w nocy, okaże się, że są niezłym źródłem ciepła. Ładowarki, komputery, telewizory, radia – to małe grzejniki i nie dość że niepotrzebnie obciążają rachunek, to grzeją. 
W zasadzie po nic.


Nie... gotuj

Oszczędź sobie roboty. Nie gotuj. Przygotuj posiłki, których nie musisz smażyć, piec, gotować. Sałatkę najlepiej. 


Włącz wiatrak


Wentylator to idealne rozwiązanie na upały. Wentylator tradycyjny służy do wentylacji niewielkiego pomieszczenia, czasem nawet części pomieszczenia, a wentylator kolumnowy wystarczy do wentylacji dużych pomieszczeń. Wprawione w ruch powietrze orzeźwi i da skórze odetchnąć. Wiatraczki są różne – wielkie, które stawiasz na podłodze, albo malutkie na biurko po prostu. Skuteczne, dość tanie w eksploatacji. Wentylatorem może nie obniżysz temperatury (one nie chłodzą powietrza, ale wprawiają je w ruch, dzięki czemu jest wrażenie chodu), ale skutecznie poprawisz sobie samopoczucie. 

wentylator Naos_1_AirNaturel_NIDO 


Klimatyzator


Drogie, ale skuteczne rozwiązanie. Klimatyzatory są albo przenośne, albo do zamontowania np. na balkonie. Dobrej jakości klima schładza mieszkanie nawet o kilka dobrych stopni. Problem w tym, że wiele osób od klimatyzacji choruje, łatwo o zapalenie gardła i oskrzeli.


Oczywiście ochłodzenie mieszkania to nie wszystko trzeba zadbać tez o swój własny organizm: pić dużo wody, odpowiednio się ubierać i kryć się przed słońcem, ale to już zupełnie inna historia.




Adam Jang

Komentarze

Popularne posty