Rodzaje filtrów powietrza
Filtr stanowi najważniejszy element oczyszczacza powietrza – to od jego jakości, budowy oraz sposobu działania zależy skuteczność tych urządzeń. Zatem decydując się na zakup oczyszczacza, najpierw sprawdź, jakie ma filtry i czy są dla ciebie odpowiednie, lub bardziej fachowo – jak zbudowany jest jego układ filtracyjny. 

Oczywiście nie każdy potrzebuje filtrów najsilniejszych, czyli takich, które są niezbędne np. alergikom czy niemowlętom. Jeśli dysponuje się dobrym zdrowiem, to wystarczy filtr średniej klasy, bo to, co jest szkodliwe dla osoby uczulonej, dla Ciebie jest zupełnie bezpieczne. A i można zaoszczędzić pieniądze.


Podstawowym zadaniem każdego filtra powietrza jest oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń, natomiast różnice zaczynają się tam, gdzie dochodzi do wielkości i rodzaju tych zanieczyszczeń, a także do sposobu działania. 

Dla niemających czasu krótki, dwuminutowy filmik o filtrach:
A tu dłuższy artykuł dla tych, co lubią poczytać więcej. 

Układ filtracyjny składać się może różnego typu filtrów, na przykład dwóch rodzajów filtrów albo jednego, za to zaawansowanego, czy też filtra głównego oraz filtrów wspomagających. Jakie to filtry?


Filtr warstwowy – to typ filtrów, które mechanicznie zatrzymują różnego typu pyłów (węglowych, kurzu, ziemnych, pyłków, zarodników, roślin). Składają się z wielu warstw tkanin/substancji, gęsto splecionych, na których osadzają się zanieczyszczenia. Są dosyć skuteczne i właściwe dla alergików, jednak nie wychwytują lotnych związków organicznych ani nie pochłaniają zapachów.


Filtr z aktywnym węglem – oczyszcza powietrze m.in. z dymu papierosowego, innych nieprzyjemnych zapachów, a na dodatek zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe, m.in. wywołane tlenkami azotu lub dwutlenkami siarki (o szkodliwości tlenków azotu można poczytać tutaj, a o dwutlenku siarki tutaj). Umieszczony w filtrze aktywny węgiel reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń i zatrzymuje je na swojej powierzchni.


Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) – dezynfekuje powietrze i eliminuje cząsteczki kurzu, zarodniki pleśni, pyłki i bakterii, uzupełniając w ten sposób działanie filtra z aktywnym węglem. Powietrze przepuszczane jest tu przez pofałdowaną, składającą się z setek szklanych mikrowłókien powierzchnię, która zatrzymuje zanieczyszczenia o wielkości 0,3 mikrona (np. Buildair)


Filtr HPP™ – bardzo skuteczny typ filtra, za jego pomocą powietrze w pomieszczeniach filtrowane jest z wirusów, bakterii, drobnych cząsteczek kurzu, pyłków, roztoczy oraz pleśni. Jest on wyjątkowo wydajny dzięki zastosowaniu silnych pól magnetycznych (np. Pegasus)


Filtr SEFF – wyjątkowo skuteczny filtr łączący w sobie właściwości HEPA, HPP oraz filtrów warstwowych, jeden filtr spełniający funkcję kilku, bardzo skuteczny i doskonały dobry dla alergików (np. Airvax)


Filtr wodny – często pełni funkcję nawilżacza powietrza – Zanieczyszczone powietrze jest zasysane do urządzenia z filtrem i tam reaguje z drobinkami powietrza, które są „topione” w wodzie.


Filtr elektrostatyczny – drobinki zanieczyszczeń z powietrza najpierw są dodatnio naładowane, a potem przyciągane przez naładowane ujemnie płytki filtra, i tam już zostają. To bardzo cichy i oszczędny typ filtrów, jednak ich pracy towarzyszy powstawanie ozonu, który u niektórych osób może wywołać podrażnienia dróg oddechowych.

Oczywiście ważne też są inne elementy oczyszczaczy, jak pobór mocy, siła działania, poziom hałasu, estetyka itp. Ale sercem każdego jest jego filtr, od niego zależy, co znajdzie się w naszych płucach...

Dla zainteresowanych filmiki o oczyszczaczach powietrza.


Komentarze

Popularne posty