Czy wentylatory chłodzą powietrze?


Dzisiaj nieco zboczymy z tematu zanieczyszczeń, a to z tego powodu, że do naszej oferty niedługo dołączą trzy nowe urządzenia – wentylatory, czyli po prostu wiatraczki, których celem jest przyjemne schłodzenia ciała w czasie upałów. Mimo że sezon grzewczy w pełni, tak to już jest, że my powoli przygotowujemy się już do sezonu letniego. Oczywiście na temat zanieczyszczeń powietrza jeszcze w blogu będzie mowa, w końcu to blog o oddychaniu, a zatem to, czym oddychamy jest zdecydowanie w horyzoncie naszych zainteresowań.

Jednak korzystając z okazji poszerzenia naszego asortymentu, dobrze byłoby rozwiać pewien mit, który narósł wokół wentylatorów...

 Otóż: wentylatory CHŁODZĄ, ale nie powietrze, tylko... NAS SAMYCH, a właściwie to powodują poruszanie powietrza, przez człowieka odczuwane jako wiatr, bryzę czy co tam jeszcze. Czy to znaczy, że temperatura się obniży? Absolutnie nie – jedynie temperatura odczuwalna jest niższa. Doskonałym tego przykładem jest narażanie się na porażenie słoneczne w górach albo... na Mazurach. A konkretnie na pokładzie jachtu żaglowego. Kiedy leżymy sobie na deku i dajmy na to opalamy się (czy też równie dobrze siedzimy za sterem czy przy szotach), bliskość wody no i wiatr powodują, że mamy przyjemne wrażenie, że jest rześko, a słońce wcale nie praży jak oszalałe. Zgubne to. Prawda jest taka, że dzięki wiatrowi chłodzi się nam tylko skóra, ale to nie znaczy, że działanie promieni słonecznych słabnie. Co to to nie – czego efektem bywają wieczorne drgawki i złe samopoczucie, bo „słoneczko przygrzało”. 

Skrajnie odmienny efekt mają z kolei alpiniści, którzy przebywając w wysokich górach, obywają się czasem bez czapki i kurtki, ba – bez problemu mogą nawet brzuchy wystawić na słońce, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że nie ma najmniejszego podmuchu wiatru. Wtedy natychmiast muszą się ubierać, bo robi im się lodowato. 

O co chodzi?


Człowiek grzeje mniej więcej tak, jak żarówka. To wydawane przez organizm ciepło grzeje tylko warstewkę powietrza najbliższą ciała i osiągnie temperaturę ciała, mamy tzw. komfort cieplny, ale przy okazji tworzy się tzw. bariera cieplna. Ta bariera, gdy tylko temperatura rośnie, powoduje, że jest nam coraz goręcej – ciepło naszego ciała nie jest oddawane dalej, w przestrzeń, ale zatrzymuje się na tej barierze, która uniemożliwia wypromieniowywanie ciepła ze skóry na zewnątrz. Powietrze w końcu płynie na linii ciepło-chłód a nie odwrotnie.  

A co robi wentylator?


Jeśli nasz organizm jest cieplejszy niż powietrze w pomieszczeniu, wtedy powiew wentylatora „zdmuchnie” ciepłą warstewkę ciepła przy skórze i zastąpi ją chłodniejszym od nas powietrzem w pomieszczeniu. Odczujemy oczywiście ulgę, bo o to chodzi, ale nie wpłynie to na słupki rtęci.

Nieco bardziej skomplikowany proces chłodzenia ciała odbywa się, gdy jest szczególnie upalnie i temperatura powietrza w pomieszczeniu przewyższa temperaturę organizmu, a my się centralnie pocimy. Podmuch powietrza jest wtedy naprawdę zbawienny, nawet taki generowany sztucznie przez wentylator. Pot na naszej skórze pod wpływem podmuchu z wentylatora zmieni się w parę wodną (znaczy nie pot, ale woda w nim zawarta oczywiście), a następnie para ta zostanie zdmuchnięta kolejnym powiewem, a nam zrobi się o wiele chłodniej. 

Z tego wynika, że zupełnie nie ma sensu włączać wentylatora w pokoju, w którym nikogo nie ma – ani to sensowne, ani ekologiczne, ani oszczędne. Zużywa się prąd, marnują pieniądze, a w dodatku pomieszczenie wcale się nie chłodzi, ponieważ jak na samym początku było wspomniane – wentylator NIE CHŁODZI POWIETRZA. A jedynie powoduje, że my odczuwamy ochłodzenie, dzięki podmuchom. Wręcz przeciwnie – powietrze w pokoju, w którym działa wentylator, może się nawet nieco ogrzać, przecież do pracy tego urządzenia potrzebny jest prąd wprawiający w ruch silniczek. A ten wydziela ciepło. Zatem wentylator to świetny sposób na ochłodzenie i orzeźwienie SIEBIE, a nie POKOJU.

A to są filmiki prezentujące jak wyglądają i działają nasze wentylatory:

Naos Air Naturel
Venturi Air Naturel


Komentarze

  1. Wentylator mimo, że nie chłodzi powietrza jest bardzo przydatny w czasie upalnych dni. Cyrkulacja powietrza powoduje, że klimat w pomieszczenia staje się bardziej znośny. http://centrumpr.pl/artykul/czy-warto-wybrac-wentylator-stojacy,70437.html

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty