Komfort cieplny a nawilżacz powietrzaJakiś czas temu pisaliśmy coś niecoś na temat komfortu cieplnego i jego czynnikach. Dzisiaj postanowiliśmy ten temat jeszcze nieco pomęczyć, ponieważ nasza przyjemność (czyli komfort cieplny) zależy nie tylko od obiektywnych, zewnętrznych warunków (temperatura, wilgotność względna, ciśnienie, prędkość ruchu powietrza itp.), ale też od.. nas samych, a konkretnie od naszego własnego ciała: metabolizmu, wieku, aktywności ruchowej, no i tego, w co jesteśmy ubrani.

komfort cieplny co to jest

Jest to kwestia mocno indywidualna, co przysparza wielu kłopotów, zwłaszcza tam, gdzie komfort cieplny jest wymagany przepisami (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy), czyli choćby w biurach. Zapewnienie właściwego mikroklimatu jest ważne nie tylko po to, żeby nie łamać przepisów, ale przede wszystkim po to, aby zapewnić pracownikom wydajność, efektywność, czyli najzwyczajniej  świecie, żeby im się dobrze pracowało. W tej sytuacji czasem wydaje się, że wymóg noszenia podobnych ubrań w niektórych korporacjach jest w tej sytuacji w 100% uzasadniony, no bo jak zapewnić komfort cieplny wszystkim, skoro jeden przyjdzie do pracy w wełnianym garniturze, a drugi w hawajskich spodenkach? Chyba nie tylko o wizerunek firmy tu chodzi :).

jak dbać o komfort cieplny dzięki nawilżaczowi powietrza
W praktyce wygląda to tak. Człowiek ubrany w podkoszulek i spodnie, wylegujący się w jednym miejscu z gazetką, najlepiej będzie się czuł w temperaturze 23-26 stopni Celsjusza, wilgotności 50% i jednakowej temperaturze ścian i powietrza. Ten sam człowiek, w identycznych warunkach, ale już ubrany powiedzmy, plażowo – będzie już wymagał tych 27 stopni. Ale gdy zacznie się gimnastykować, ruszać, albo choćby odkurzać, jego wymagania odnośnie temperatury natychmiast spadną i zacznie otwierać na oścież okna lub szukać źródła chłodu. 

I jak tu dogodzić wszystkim? To oczywiście nie jest możliwe, niemniej można się ratować, regulując w domu temperaturę grzejników i właściwie korzystając z nawilżacza powietrza – na przykład te parowe nie tylko nawilżają, ale też ogrzewają pomieszczenia, ponieważ wytwarzają gorącą parę (np. Taurus). Wysoka temperatura (25 stopni) przy nawilżaczu ustawionym na mniej więcej 35-50% nie będzie tak mocno odczuwalna, ponieważ po pierwsze samo nawilżanie chłodzi, a po drugie komfort cieplny, jak zresztą tu gdzieś już wspomniałam, ma związek nie tylko z samą temperaturą, ale CAŁOKSZTAŁTEM czynników, w tym z wilgotnością. Chodzi o to, żeby znaleźć złoty środek. Mądrzy ludzie piszą, że relacja temperatura-wilgotność powinna wyglądać tak:

1) przy 12°C – 50-70%
2) przy 20°C – 40-50%
3) przy 25°C – 35-40%

To są zakresy zalecane, ale i tak ostatecznym probierzem będzie nasz własny organizm, czyli fakt, że nie ma wysuszonych śluzówek ust i nosa i suchej skóry (powietrze za suche) lub występują trudności w oddychaniu i uczucie lepkiego, ciężkiego powietrza (powietrze za wilgotne). 

Dopasowanie siły pracy nawilżacza do własnych potrzeb i zarazem do mikroklimatu w domu nie jest najprostsze, dlatego warto posiłkować się takimi wynalazkami jak higrometry, czyli urządzenia, które mierzą poziom wilgoci w powietrzu, a jeśli są wbudowane w nawilżacz – dopasowują do tego ilość oddawanej pary wodnej. Oczywiście wymaga to wcześniej od nas ustawienia nawilżacza na wskazany poziom wilgotności (idealnie 40-50%), ale tylko w przypadku, jeśli w domu nie ma przeciągów, jeśli mamy dość szczelne drzwi i okna. Jeśli w domu „hula nam wiatr” a tak bywa w starym budownictwie, trzeba by sprawdzić, czy przypadkiem nie jest nam potrzebny raczej osuszacz powietrza, lub sprawdzić poziom wilgotności w domu za pomocą higrometru właśnie. 

Podsumowanie, czyli czynniki wpływające na komfort cieplny:

Czynniki wewnętrzne:
 • indywidualne odczucie temperatury
 • stan zdrowia i ogólne samopoczucie
 • izolacyjność cieplna odzieży
 • stopień aktywności fizycznej
 Czynniki zewnętrzne:
 • wilgotność względna powietrza
 • temperatura powietrza
 • temperatura powierzchni otaczających
 • prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi
 • czystość powietrza
 • oświetlenie i wystrój wnętrz (kolorystyka)
 • świeżość powietrza (określana zawartością Co2)
Komentarze

Popularne posty