Jak uczyć się skuteczniej.Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej przeprowadziła badania dotyczące wpływu zapachów na nasze zachowania. Ja osobiście nie wiedziałam, że zapachy mają bezpośredni wpływ na nasze zachowania konsumenckie. Chociaż w zasadzie lubię wąchać to co kupuję, z niewielkimi wyjątkami ;) Skoro zapach ma wpływ na efekty sprzedaży, to dlaczego nie miałby mieć wpływu na efekty naszej pracy?

Zbadano czas oddziaływania zapachu, jego intensywność na czas wykonywania zadania i efektywność. Grupą badanych było 80 uczniów szkoły średniej (podzieleni na trzy grupy intensywności zapachowej). Rozpylanym zapachem był jaśminowy – polepszający pamięć i kojący nerwy, pomarańczowy – orzeźwiający. Po wykonaniu serii zadań na szkolnych komputerach obie grupy eksperymentalne wypełniały ankietę ewaluacyjną. Efekt był zadziwiający, dowiedziono bowiem, że zapach ma istotny wpływ na postrzeganie zadań, stopień zmęczenia osoby badanej i efekt jej pracy. Tam gdzie zapach był subtelniejszy efekty pracy były lepsze, jak i nastrój ankietowanych. Wytrwałość w wykonywaniu zadania nie różniła się między grupami, zaś w tej z delikatniejszym zapachem czas wykonywania poleceń był nieco dłuższy, dlaczego? Bo grupie z delikatnym zapachem zadanie wydawało się najatrakcyjniejsze! Ha! Żądam jaśminu na maturach pisemnych z matematyki!
Eksperyment realizowano w 2010 roku, a do dziś w urzędach nie rozpościera się zapach lawendy. Może klienci byliby bardziej zrelaksowani?:) Aromaterapia dysponuje wielowiekową wiedzą na temat zapachów i ich wpływu na ludzi i ich zachowania, ma swoją mapę zapachów i pokazuje nam, że odpowiednio dobrane potrafią zdziałać cuda. Do każdego pomieszczenia w którym wykonujemy poszczególne czynności od pracy, przez rozrywkę po sen możemy dobrać odpowiedni zapach. Możemy zwiększać swoją efektywność. Istnieją olejki uspokajające, wyciszające stres, poprawiające koncentrację, stymulujące proces uczenia się, kojarzenia. Dlatego olejek z mięty pieprzowej, cytrynowy, pomarańczowy, rozmarynowy czy bazyliowy doskonale sprawdzi się w biurze, auli uniwersyteckiej czy klasie szkolnej. 
Tanie i skuteczne.

Komentarze

Popularne posty