Fakty i mity związane z nawilżaczami elektrycznymi.Dziś na dokładkę a propos nawilżania powietrza, kilka faktów i mitów na temat nawilżania powietrza. Natykałam się na dziesiątki bzdur w Internecie w dziale „poradnictwo doktora google”, łącznie z tym, żeby w ciąży nie przechodzić przez kałużę, bo urodzi się dziecko z wodogłowiem. Często poddawany publicznej dyskusji temat nawilżania powietrza w mieszkaniu ma także swoje hity i kity. Chciałabym więc rozwiać kilka wątpliwości.

- Dzięki nawilżaczom powietrza w pokoju powstają bakterie i grzyby.
PRAWDA I MIT. To prawda, że zbyt wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów w otoczeniu. Zbyt intensywnie nawilżane pomieszczenia, dodatkowo nie wietrzone, bez prawidłowej cyrkulacji powietrza, staną się wylęgarnią zarazków. Prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu oscyluje między 40 – 60%. Odpowiednio dobrany do naszych potrzeb nawilżacz może jedynie pomóc w walce z suchym powietrzem w naszym otoczeniu. Nowsze mają wbudowany higrostat, więc doskonale wiedzą kiedy się włączać, a kiedy poziom nawilżenia w pomieszczeniu jest optymalny. Funkcja jonizacji przy okazji zlikwiduje większość szkodliwych cząsteczek zawieszonych w powietrzu.
- Wszystkie nawilżacze powietrza gwarantują odpowiednią wilgotność w mieszkaniu.
MIT. Po pierwsze, nawilżacz nie gwarantuje odpowiedniej wilgotności W MIESZKANIU, tylko w POMIESZCZENIU. Po drugie, każdy producent informuje jaką powierzchnię maksymalną nawilża dany model. Po trzecie, tylko odpowiednio dobrany model nawilżacza gwarantuje odpowiednią wilgotność (nawilżacz ceramiczny, ewaporacyjny, z funkcją jonizacji, z gorącą, z zimną parą etc.). Pamiętajmy, że nieodpowiednio dobrany nawilżacz może uczynić więcej szkody niż pożytku.
- Nawilżacz może oczyszczać powietrze.                                       
PRAWDA. Nawilżacze powietrza nowszej generacji wyposażone są w funkcję zarówno nawilżania jak i oczyszczania powietrza.                   
- Nawilżacze elektryczne są drogie. I trudno je dostać.                                                 
MIT. Pisałam już o tym, że owszem jest to wydatek kilkuset złotych (choć są bardzo dobre nawilżacze w przedziale cenowym 150 – 200 zł), ale może on nam się zwrócić już po pierwszym miesiącu użytkowania. Jak? Odliczając suplementację witaminami, ewentualne leki na przeziębienia etc. A podczas zastosowania aromaterapii w nawilżaczach możemy zmniejszyć wydatki choćby na środki przeciwbólowe :) Pamiętajmy by nawilżacz był dostosowany to powierzchni pomieszczenia! Cena również jest od tego zależna. Gdzie je kupić? Najtaniej w Internecie. Sklepy internetowe dają nam możliwość sprawdzenia na miejscu opinii realnych użytkowników, a nie tylko peanów zachwytu sprzedawcy nad produktem. Znamy już wady i zalety, więc szukamy najrozsądniejszej ceny. Proste. Oczywiście.
- Aromaterapia to ściema.                                                                                                
MIT. Aromaterapia jest często trywializowana, pod tą nazwą umieszcza się wszystkie przyjemne dla nas zapachy. Działanie terapeutyczne to nie tylko takie, które sprawia przyjemność. Nauka ta czerpie z tysięcy lat doświadczenia i nie rzadko przynosi ulgę naprawdę cierpiącym osobom. Nacieranie, wąchanie, wkraplanie, zakraplanie, rozpylanie, to tylko niektóre ze sposobów rozniecania zapachów odpowiednich na dane schorzenie czy poprawiających warunki naszego funkcjonowania. Co najważniejsze aromaterapia nie działa objawowo, traktuje ona człowieka holistycznie, stąd jej skuteczność. Popularności dodaje jej na pewno niski koszt.
- Olejki eteryczne i zapachowe możemy stosować do każdego nawilżacza.                 
MIT. Nie każdy nawilżacz nadaje się do stosowania aromaterapii. Nawilżacze elektryczne informacje na temat stosowania kropli mają umieszczone w informacjach od producenta. Przed zakupem jednak warto przeczytać informację na temat tego, jak faktycznie podczas użytkowania produkt współpracuje z olejkami. Warto zakupić produkt sprawdzony, jeśli zależy nam na tego typu zabiegach. W przypadku nawilżaczy ceramicznych, tradycyjnych aromaterapię można stosować w każdym z nawilżaczy.
- Powietrze należy nawilżać tylko w okresie grzewczym.                                  
MIT. Powietrze, którym oddychamy w naszym mieszkaniu w okresie jesienno – zimowym jest znacznie bardziej suche niżeli to podczas miesięcy cieplejszych. Nie mniej jednak dbać o poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu należy cały rok. Latem częściej otwieramy okna więc cyrkulacja w mieszkaniu jest znacznie lepsza niżeli w okresach, gdy ostatnią rzeczą jaką o jakiej marzymy jest spędzanie wieczorów przy otwartym oknie. Nie możemy jednak zapominać, że gdy używamy nawilżacza również powinniśmy wietrzyć mieszkanie.
- Gdy nawilżę powietrze w pokoju dziecka, przestanie ono kaszleć.                            
PRAWDA i MIT. Przyniesiemy znaczną ulgę naszemu Potomstwu umieszczając w ich pokoju nawilżacz powietrza, nie mniej jednak żaden producent nie zagwarantuje nam, że nasze Dzieci przestaną kaszleć. Przyczyn zapalenia dolnych i górnych dróg oddechowych jest wiele, jednak utrzymując prawidłowy poziom pary wodnej w pomieszczeniu pozwoli przynajmniej częściowo, na wyeliminowanie części przyczyn.

Komentarze

Popularne posty