Kalendarz dla alergikaDziś krótko i zwięźle będzie. Od połowy do końca grudnia powietrze zewnętrzne jest wolne od alergenów pochodzenia roślinnego. Nie ma w nim pyłków i zarodników grzybów mikroskopowych. Pierwsze ziarnka pyłków pojawią się już na początku stycznia, będą to leszczyny.
W lutym zaczynają kwitnąć olchy, w marcu wierzby i topole. W kwietniu swoją aktywność wykazuje dąb i brzoza. Okres od maja do końca lipca to czas, gdy alergików atakują pyłki traw – to chyba najbardziej po topoli dające się we znaki alergeny, tym bardziej, że w Polsce występuje około 200 gatunków traw. Pylenie roślin kończy się mniej więcej w październiku, lecz wszechobecna wilgoć sprawia, że w powietrzu pojawiają się grzyby.
Pamiętajmy, że alergikiem może stać się każdy bez względu na wiek, płeć czy predyspozycje do alergii. Dziś dolegliwość tą określa się jako chorobę cywilizacyjną ze względu na jej powszechność. Przed pyłkami roślin możemy ukryć się w domu, ze swoim oczyszczaczem ale co na to nasi najbliżsi? Proponuję podczas naszego spaceru (najlepiej tuż po deszczu), ulżyć sobie usuwając pyłki z naszego mieszkania za pomocą oczyszczacza i po powrocie cieszyć się doskonałą jakością powietrza.
Inwazję pomogą nam przetrwać leki łagodzące objawy alergii, część z nich dostępna jest bez recepty, nie mniej jednak te przepisywane przez lekarzy działają skuteczniej i szerszym spektrum.

Komentarze

Popularne posty