Jak używać nawilżacza?Naprawdę, zanim zaczęłam prowadzić tego bloga wszystkie te informacje wydawały mi się oczywiste - używam nawilżacza, gdy chcę nawilżyć powietrze. Ale, jak to się mówi, to nie takie hopsa, hopsa. Okej, słyszałam o tych nawilżaczach, przymierzam się do zakupu, ale jak go używać? Czy ma działać non stop? Czy stosować go doraźnie? Co ile wymieniać wodę? Czy wlewać destylowaną? Z kranu? I o co w tym wszystkim chodzi tak właściwie chodzi?!

Czy potrzebuję nawilżacza?


Zacznę od tego KIEDY powinniśmy pomyśleć nad zakupem urządzenia nawilżającego. Powodów może być wiele, wskazania zdrowotne (alergie, częste zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych po anoreksję czy bulimię), polepszenie komfortu życia w mieszkaniu, pojawienie się nowego członka rodziny. Odpowiedni poziom wilgotności w powietrzu jest bardzo ważny NIETYLKO DLA NAJMŁODSZYCH członków rodziny. Każdy z nas ma prawo do życia w komfortowych warunkach, oddychając czystym i odpowiednio wilgotnym powietrzem. Przecież w okresie jesienno zimowym w domu spędzamy 60 – 90 % naszego wolnego czasu, a oddychamy około 22 tysięcy razy na dobę!

Kiedy włączyć nawilżacz?

Ale skąd tak właściwie mam wiedzieć CZY JUŻ WŁĄCZYĆ urządzenie? Urządzenie powinno działać w okresach obniżonej wilgotności powietrza (to zawartość pary wodnej w powietrzu). Suche powietrze sprzyja rozwojowi roztoczy i drażni śluzówkę naszych dróg oddechowych. Dlatego, gdy mamy katar lepiej oddycha nam się na dworze, podczas spacerów, gdzie powietrze jest wilgotniejsze. Zbyt duża ilość wilgoci w mieszkaniu sprzyja z kolei rozwojowi pleśni i grzybów. Poziom wilgotności w mieszkaniu możemy zmierzyć za pomocą HIGROMETRU – wyglądem przypomina termometr, dostępny jest choćby w supermarketach. Nowszej generacji nawilżacze mają wbudowany higrostat, włączają się automatycznie, w momencie gdy poziom wilgotności spada poniżej konkretnej wartości. W okresie grzewczym optymalna wysokość wilgotności wynosić powinna 40 – 60 %.
Dawniej wystarczyło wietrzenie mieszkania na 2h przed snem, odpowiednia wentylacja, trzymanie w mieszkaniu roślin doniczkowych - dziś w dobie plastikowych okien  środki te nie są wystarczające. Także warto zaopatrzyć się w odpowiedni dla nas nawilżacz. Te z HIGROSTATEM mogą być włączone non stop. Te bez kontroli nawilżenia w mieszkaniu nie powinny pracować więcej niż 3 – 4 godziny dziennie. Najlepiej włączyć go po powrocie z pracy a wyłączyć przed snem. Nie mniej jednak podczas stosowania tego typu urządzeń nie można zapominać o wietrzeniu mieszkania.
Warto wziąć pod uwagę także to, że jeśli mamy bardzo niską wilgotność w mieszkaniu powinniśmy pomyśleć o nawilżaczu, który będzie nam pilnował poziomu wilgotności non-stop. Niska wilgotność oznacza bowiem, że całe nasze wyposażenie mieszkania (podłogi, drzwi, meble, ubrania, ściany itp,) także będzie chłonęło wilgoć z nawilżacza i z nawilżania powietrza po kilka godzin dziennie wyjdą nici, bo wilgoć zostanie wchłonięta przez otoczenie.
Zwróćmy również uwagę na tak istotne kwestia jak to, gdzie stoi nasz nawilżacz (odradzam wstawienie go na półkę regału, czy na wysokości 80 cm mając małe dziecko) i jak często należy go czyścić i wymieniać wodę. O tym jaki nawilżacz można stosować przy dzieciach pisałam w poście o RODZAJACH NAWILŻACZY.


Kiedy wymieniać wodę w nawilżaczu?

KUBATURA POJEMNIKA na wodę jest dla nas ważną informacją – im większa tym większa powierzchnie urządzenie nawilży. Pamiętajmy, że jego wielkość wcale nie znaczy, że wodę dolewamy raz na tydzień. Wodę w nawilżaczu należy WYMIENIAĆ w najlepszej opcji codziennie, a najrzadziej co 2 – 3 dni. Po umyciu pojemnika należy go dokładnie wysuszyć, by nie zamieszkały w nim przyjaciele pleśń i grzyb. Absolutnie nie nawilżamy powietrza odstaną wodą! Woda prosto z kanu też nie wydaje się być najlepsza – choć używanie jej nie jest bezpośrednio przez producentów zakazywane. Czystszą alternatywą jest WODA DESTYLOWANA, pomaga ona również w utrzymaniu czystości urządzenia. Pamiętajmy także o WYMIANIE FILTRA co 3 – 6 miesięcy w zależności od tego jakiego rodzaju i marki nawilżacz mamy.

Komentarze

  1. Czy do nawilżacza można używać wodę martwa (odczyn kwaśny)? Powinno to zapobiec bakteriom i grzybom.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty