Stopień zanieczyszczenia środowiska, a system grzewczy?



Budując dom, kupując mieszkanie zastanawiamy się: czym grzać? Problem „znika” o ile okazuje się, że jest możliwość podłączenia do sieci ogrzewania miejskiego, problem rośnie zaś gdy takiej możliwości nie ma. Na rynku mamy do wyboru szereg systemów grzewczych, na który się zdecydujemy, pozostawiam już wyborom i preferencjom indywidualnym. Choć jestem pewna, że w co najmniej 70% będzie to ten, który nie nadszarpnie naszego budżetu.

I kiedy już sobie tak siedzimy w cieplutkim pokoiku istnieje szansa, że gdzieś przez głowę przemknie nam myśl o szkodliwości efektów naszego systemu dla środowiska, czy coś. Ale wtedy na zmiany może być już za późno. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z  właściwości poszczególnych paliw i urządzeń, które przetwarzają je na ciepło. Producenci mają obowiązek dostarczać rzetelnych danych do raportów, które są ogólnodostępne i informują użytkownika o tym, ile szkodliwych substancji znajduje się w spalinach, ile ciepła nasze paliwo oddaje po drodze do naszego domu i na ile szkodliwe jest to dla atmosfery i nas samych. Podstawowym kryterium oceny jest emisja dwutlenku węgla i zużycie energii pierwotnej. Za wydzielany w trakcie spalanie dwutlenek węgla odpowiedzialny jest węgiel, zawarty w paliwie. Nie emitują go jednak bezpośrednio urządzenia elektryczne, pompy ciepła, a znacznie mniejsze ilości kotły gazowe i olejowe oraz absorpcyjne pompy ciepła.
Wybierając sposób ogrzewania musimy się także liczyć z jego wpływem na nasze życie i zdrowie. Zły wybór zafunduje nam mniej lub bardziej odległe w czasie skutki – podrażnienie oczu, nosa, gardła, kaszel, ataki astmy. Jak się okazuje powietrze w naszym domu jest 5-10 razy bardziej zanieczyszczone niżeli powietrze na zewnątrz. Koniecznym wydaje się być, by chronić siebie i swoich najbliższych. Pomóc w tym mogą oczyszczacze wysokiej klasy z wielowarstwowymi systemami filtracji. Przykładowo Winix Tower Q usuwa 99,97% szkodliwych cząstek z powietrza. Oczyszczacze eliminują bakterie, wirusy, pyłki roślin, alergeny i kurz, ponadto filtry węglowe pozwalają na usunięcie z powietrza lotnych związków organicznych (VOC) i chemikaliów.
Pozwólmy zatem sobie oddychać z przyjemnością!

Komentarze

Popularne posty