Krótka nota o parametrach nawilżaczy.Wydajność – czyli informacje o tym jaką powierzchnię nawilży urządzenie i jak intensywnie będzie to robić. Tutaj pojawiają się dwa hasła „powierzchnia nawilżania” i „wydajność parowania”. Pierwsze z nich wyrażane jest w m² (najczęściej) lub m³ (rzadziej). Określa maksymalna powierzchnię jaką urządzenie jest w stanie nawilżyć (największe są w stanie nawilżyć pomieszczenia liczące do 300m). Wydajność parowania podawana w mililitrach na godzinę (ml/h) lub litrach (l) na dobę. Wskazuje ile pary na dany okres czasu jest w stanie wytworzyć dany model nawilżacza. Wydajność nawilżania / parowania zależy głównie od wielkości nawilżacza i powierzchni parowania, niemniej jednak nie oznacza to, że dwa różne urządzenia o tej samej wielkości będą miały tą samą wydajność. Niby oczywista oczywistość. Na wszystko wpływa ilość zużywanej wody. Do nawilżenia około 40 metrów potrzeba mniej więcej 5 – 6 litrów wody na dobę – sami więc możemy dobrać odpowiednie dla nas urządzenie o mniejszej lub większej wydajności.

Moc. To ile nawilżacz zużywa prądu jest ważną informacją dla każdego kto szanuje swoje pieniądze i środowisko. Warto sprawdzać, który rodzaj nawilżaczy jest bardziej, a który mniej oszczędny. Nie mniej jednak ważniejsze od poboru  mocy powinny być nasze potrzeby i to nimi powinniśmy kierować się przy wyborze nawilżacza. Jeśli nie zamierzasz używać urządzenia codziennie, a jedynie od czasu do czasu, koszta eksploatacji nie powinny zrujnować domowego budżetu.
Wyposażenie. Zbiornik na wodę – reguły są proste - im większą powierzchnię jest w stanie nawilżyć dany model (im większą ma wydajność), tym większy pojemnik na wodę posiada. Trzeba pamiętać, że jest to tylko ogólna zasada i „duży” pojemnik „dużemu” pojemnikowi nierówny. Wielkość pojemnika to także Twoja wygoda, większych nie trzeba często napełniać. Filtry – producenci proponują wiele rodzajów filtrów, każdy z nich usuwa inne czynniki: HEPA (alergeny i kurz), węglowy (zapachy), dyszlowy (lepsza dystrybucja pary), ceramiczny (zmiękcza i filtruje wodę, usuwa kamień).
Funkcje. Kontrola stanu wilgotności powietrza to duża wygoda dla użytkownika, przyrządem niezbędnym do tego jest higrometr, który mierzy poziom wilgotności w powietrzu, pozwala też zaoszczędzić energię podczas eksploatacji nawilżacza. Dzięki panelowi sterowania możemy także ustawiać intensywność mgiełki, programować nawilżanie, obracać dyszle pary, wiemy kiedy brakuje wody w zbiorniku itp. Nowsze modele wyposażone są także w pilota.
Dodatkowe funkcje. Nawilżacz nie musi być tylko nawilżaczem, dzięki nowym technologiom urządzenia te są wyposażane w takie elementy działania jak: jonizacja, oczyszczanie, osuszanie (tak, tak takie hybrydy także istnieją!), inhalacje, aromaterapia. Dzięki nowoczesnemu designowi może też być wspaniałą ozdobą dla domu (vide: Gota 2).
Wiesz już, jaki nawilżacz wybrać? Kup, włącz i odetchnij z ulgą. :-)

Komentarze

Popularne posty