Różne techniki osuszania pomieszczeń

Dla utrzymania optymalnej dla człowieka wilgotności powietrza (40-60%) w niektórych pomieszczeniach konieczne jest użycie osuszacza powietrza.

Zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniach może być przyczyną chorób płuc i schorzeń reumatycznych, może uszkadzać powierzchnie malowane oraz tapety, sprzyjać rozwojowi pleśni, a także może zwiększyć rachunki za ogrzewanie. Przybliżymy zatem kilka dostępnych na rynku metod wykorzystywanych w osuszaniu pomieszczeń.

Na początku jedna uwaga. Można spotkać się często z opinią, że wilgotność w pomieszczeniu nie spada pomimo zastosowania osuszacza. Warto mieć na uwadze, że wilgoć w pomieszczeniu osadzona jest wszędzie: w meblach, podłogach, materacach, zasłonach, dywanach itd. Proces osuszania musi potrwać, aby były widoczne jego efekty. Usunięcie wilgoci z powietrza, co jest zadaniem osuszacza, powoduje, że wilgoć wydziela się z elementów otoczenia.

W zależności od rodzaju użytego osuszacza i wyjściowego poziomu wilgotności proces może przebiegać wolniej lub szybciej. Warto przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia sprawdzić faktyczny poziom wilgotności w pomieszczeniu nawet najprostszym higrostatem, a najlepiej kontrolnie dwoma urządzeniami.

Cztery główne techniki osuszania, które zostaną omówione poniżej to:
Efekt Peltiera
Kompresor / sprężarka
Elektryczne osuszanie adsorpcyjne
Żel krzemionkowy

________________________________________________________________________________

EFEKT PELTIERA


Pierwszą omawianą techniką jest wykorzystanie w urządzeniach efektu Peltiera., odkrytego w 19 wieku przez fizyka Jean-Charles Peltiera. Proces przebiega bez sprężarki, na zasadzie różnicy temperatur. Powietrze przepływa pomiędzy dwiema płytkami, z których jedna jest gorąca a druga zimna. Różnica temperatur pomiędzy płytkami sprawia, że dochodzi do kondensacji (skraplania) wody z przepływającego powietrza. Zebrana woda odprowadzana jest do zbiornika.

Urządzenia wykorzystujące tę technikę nadają się do: małych powierzchni (max 20m²), szaf, łazienek, piwnic, a nawet przyczep kempingowych i łodzi.

ZALETY: niskie zużycie energii, niski poziom hałasu, niewielkie rozmiary

WADY: niższa moc w porównaniu do osuszaczy ze sprężarką

PRODUKTY: DDH20-1

________________________________________________________________________________

KOMPRESOR / SPRĘŻARKA


Kolejną technika osuszania jest szeroko rozpowszechnione użycie sprężarki. Również proces oparty jest na zasadzie różnicy temperatur. Przy wykorzystaniu mechanizmu podobnego jak w lodówce, ochładzana jest, przy użyciu sprężonego czynnika chłodzącego, część osuszacza nazywana skraplaczem. W kontakcie ze skraplaczem, z zasysanego silnym wentylatorem wilgotnego powietrza wytrąca się woda. Zbierana jest ona w specjalnym zbiorniku.

Nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych, basenów, spa, które wymagają specyficznych produktów, ze względu na wysokie stężenie chloru w powietrzu.

ZALETY: duża wydajność, moc

WADY: wyższe zużycie energii, technologia głośniejsza od pozostałych

PRODUKTY: wkrótce w ofercie Air Naturel


________________________________________________________________________________

ELEKTRYCZNE OSUSZANIE ADSORPCYJNE


Jest to jedna z najnowszych technik osuszania tak zwana "czysta". Powietrze zasysane przez wentylator trafia do koła suszącego pokrytego w swoim wnętrzu nowoczesną powłoką higroskopijną - porowatym rodzajem krzemionki. W odróżnieniu od klasycznych technik adsorpcyjnych nie ma tutaj potrzeby wymiany wkładu higroskopijnego co 15 dni. Odzyskana woda jest wyrzucana na metalową płytkę. Kolejny wentylator ogrzewa powietrze. Efektem działania takiego osuszacza jest suche i ciepłe powietrze. 

Nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń. Także do takich gdzie panują niskie temperatury (unikalna cecha wśród osuszaczy!).

ZALETY: duża moc, wydajność nie zmienia się wraz z temperaturą otoczenia, technologia "czysta" - bez użycia gazu - czynnika chłodzącego, bardzo ciche lekkie urządzenia.

WADY: nieznacznie podnosi temperaturę otoczenia, wyższa cena niż modele z kompresorem (cena ciszy!)

________________________________________________________________________________ 

ŻEL KRZEMIONKOWY


Najstarsza z istniejących technologii osuszania. Osuszacz działa na zasadzie wykorzystania właściwości krzemionki. Pochłania ona wilgoć dzięki swoim wysoce higroskopijnej charakterystyce. Wkład takiego osuszacza nazywany jest także żelem krzemionkowym. Występuje w postaci proszku, kulek lub granulek. 

Nadaje się do wszelkiego rodzaju pomieszczeń

ZALETY: bardzo cichy, nie zasilany z sieci

WADY: zużycie organicznego wkładu, wymaga wymiany średnio co 15 dni (drogi)

Każdorazowo wybór techniki zależeć będzie od indywidualnej decyzji, w zależności od oczekiwań co do ceny, wydajności i poziomu wydzielanego przez urządzenie hałasu.

Komentarze

Popularne posty