Po co komuś oczyszczacz powietrza?


Jakie są źródła zanieczyszczenia powietrza?

Gdy jesienią nadchodzą chłodniejsze dni, dla wielu gospodarstw domowych rozpoczyna się sezon grzewczy. Oznacza to ponowne powołanie do służby kotłów grzejnych emitujących znaczne ilości zanieczyszczeń do naszego otoczenia.

Sytuacja nie zmienia się wraz z końcem sezonu grzewczego. Wiosna nie dla każdego przynosi poprawę sytuacji. Dla osób wrażliwych i z trudnościami w oddychaniu wtedy rozpoczyna się sezon alergenów. Każde ocieplenie to nowa porcja pyłków i innych cząstek w powietrzu, którym oddychamy.

Zanieczyszczenia powietrza nie mają jednak charakteru jedynie sezonowego. Wystarczy tylko uświadomić sobie jak znaczne ilości szkodliwych pyłów i gazów emitują środki transportu i przemysł.

Ci którzy mieszkają poza obrębem dużych miast i obszarów przemysłowych nie są jednak wolni od zanieczyszczeń powietrza. Dostarcza nam ich sama natura: bakterie, wirusy, zarodniki grzybów (w tym pleśni), roztoczy i inne cząstki pochodzenia biologicznego. Często sami sobie dodatkowo szkodzimy np. paląc tytoń w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych.

Czy jest jakieś rozwiązanie?

Oddychanie jest nieodzowną częścią naszego życia. Jednak oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może wywoływać zmęczenie, bóle głowy, kłopoty z oddychaniem, alergie czy astmę. Istnieją jednak urządzenia, które pomagają w pozbyciu się takich problemów. Przykładem takiego urządzenia może być: oczyszczacz Winix.  Oprócz tego, że przyciągają uwagę naprawdę ciekawym designem, oczyszczacze te w istocie działają podobnie jak odkurzacz. Nie są one jednak tak głośne i energochłonne.

Zasysane powietrze przechodzi przez różne filtry o różnych właściwościach. Najskuteczniejsze są systemy filtracji, które łączą kilka funkcji. Najważniejszą częścią takiego urządzenia jest filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air – wysokowydajny filtr cząstek stałych). Ten rodzaj filtra opracowany w NASA ma naprawdę interesujące właściwości. Filtr HEPA nr 10 charakteryzuje się wydajnością na poziomie 95%, co oznacza, że na 100 cząstek o wielkości 0,03 mikrona przepuści on jedynie 5 takich cząstek.

Dodatkowo system może także zawierać filtr węglowy, który dba o wychwytywanie nieprzyjemnych zapachów zarówno pochodzenia organicznego jak i chemicznego. Np. zapach pochodzący od zwierząt domowych czy zapachów jedzenia.

Gdzieś przeczytałam, że filtr węglowy powoduje eliminacja zapachów generowanych przez "emitory złowonne". Rozbawiła mnie ta definicja prawie do łez :)

Dbając o swoje zdrowie często zapominamy o powietrzu, którym oddychamy. Firma Air Naturel powstała w 2006 we Francji z ambicjami aby stać się ekspertem w dziedzinie poprawy jakości powietrza we wnętrzach. Jednocześnie oferuje klientowi ciekawy design oraz wsparcie we wszelkich tematach związanych z jakością powietrza. Obecnie produkty Air Naturel dostępne są także w Polsce.

Komentarze

Popularne posty